Už první den šokoval sběratel Lukáš Fajtl návštěvníky rozsáhlou sbírkou na svém statku v Dolních Heršpicích. " Už jako kluk jsem domů nosil všechno možné, rodiče mi to vyhazovali, ale já věděl, že jednou mě ta zvláštní vášeň bude živit. Před několika roky jsem otevřel Retro muzeum Na statku, mám tu několik plných hal, kde si každý může zavzpomínat na doby svého mládí. Staré hračky, panenky, dopravní prostředky, televize, rádia, gramofony, kočárky, telefony, oblečení, nádobí, potraviny, fotoaparáty atd. Dříve jsem jezdil po burzách, dnes mi to lidi vozí sami," smál se sběratel. Následovala prohlídka vyhlášeného bylinkářství Sonnentor v Čejkovicích. Zvláštní místo plné barev a vůní. Momentálně se výroba rozšiřuje a projekt je opravdu zajímavý. Zásadní je ekologie, čistá voda, soběstačnost, prosperita, vlastní zdroj energie, travnaté střechy budov, biočaje. Víte, že ze zbytku bylin vyrábějí teplo? Mladý kolektiv, samý úsměv a zlepšovák.  

Herec Jiří Lábus četl, recitoval a zpíval s Emilem Viklickým na zámku Velké Březno.
FOTO: Herec Lábus četl, recitoval a zpíval s Viklickým na zámku Velké Březno

Druhý den se dostavil do objektu Vinařství - Újezdský bývalý starosta Bořetic Václav Petrásek, čestný prezident Svobodné spolkové republiky Kraví hora, aby provedl hosty ze severu uličkami vinných sklípků. Je jich tam požehnaně, snad 200-250. Začal dávnou historií, dlouze vyprávěl o založení republiky, která má svou vládu, ministry, hymnu, cestovní doklad, měnu, vlajku i ústavu. " Samozřejmě je to takové chlapská recese, vznikla v roce 2000. Máme tu Zeď nářků, Sochu svobody, štokrle Járy Cimrmana, reprezentační ples, putování za mladým vínem. Mám poměrně malý vinohrad, ale mé víno znají slavní umělci, sportovci i politici. Pavel Nedvěd tu slavil narozeniny, mám tu fotku s Bolkem Polívkou, Evou Pilarovou, Martinou Sáblíkovou, Radimem Uzlem. Nikdy jsem tu galerii VIP hostů nepočítal, hlavně, že jim chutnalo," tvrdil třiaosmdesátiletý vypravěč. V roce 2005 získaly Bořetice titul Vesnice roku v Programu obnovy venkova. Čisté fasády, barevné předzahrádky, hodně laviček. 

 A to byl teprve začátek. Příště zámek Lednice, Valtice, Mikulov a hrad Znojmo. Výlet lodí, muzeum, výšlap na Rajsnu, ochutnávka vína, rozhledna.   


Miroslav Vlach