Již počtvrté sešli lidé v Brné na Štědrovečerním zpívání.  Letos  to bylo kolem 400 diváků, posluchačů a v mnoha případec i zpěváků. Ústečtí trubači  zpříjemnili lidem  čekání na příchod Jéžíška.

Trubači zahráli klasické koledy a posledních pět koled si společně všichni zazpívali. Samozřejmě, že teklo šampaňské a i něco tvrdšího. Na závěr si po malém ohňostroji lidé popřáli krásný večer a spokojenost v roce 2020, v roce, kdy pořadatel akce spolek Veselá Brná oslaví pět let své činnosti.

Již čtvrtým rokem se to opakuje. V 15:50 si říkáme: Přijde letos někdo? Za pět minut celá začnou chodit lidé a v celou je prostor nad kapličkou plný. Letos  nás bylo kolem 400. Dokonce jsem vypozoroval, že Brnou projíždělo auto a řidič viděl, že se něco děje a tak zastavil a celá posádka  přišla. Mluvil jsem s nimi. Jeli prý do Litoměřic, ale tady zahlédli kapelu a tak ze zvědavosti zastavili a vůbec prý zdržení nelitují.

Během koncertu mezi lidem prochází několik dárců se šampaňským. Jednou z nich je i Hanka Kučírková. Pan primátor, který se zúčastnil, ani nestačil klást odpor, že je autem a už měl nalito.

Mám rád tuto akci. Myslím si, že tato akce je vždy vrcholem toho o co se spolek snaží. Vytvářet atmosféru dobrých sousedských vztahů. Lidé zpívají, popíjejí, přejí si Vánoce a zdravíčko a přejí si, aby kaplička v Brné v roce příštím málo zvonila svůj umíráček.

Letos jsme s hrůzou sledovali předpověď počasí „na norech“. Ještě v 15 hodin nám to ukazovalo, že od 16 hodin začne pršet. Tam někdo nahoře, když viděl kolik nás je, tak se rozhodl poslat vodu na Brnou o hodinu později. Byla to opravdu klika.

Ústečtí trubači skončili, sbalili si „fidlátka“, lidé si prohlédli otevřenou slavnostně vyzdobenou kapličku se speciálním „Brněnským betlémem“ od Jirky Rena a za chvilku začalo pršet. Výhodou deště po 17 hodině bylo, že tentokráte v Brné nebyl žádný muž tak „trochu víc veselý.“

A chcete vědět kdo byl nejstarší a kdo nemladší na Štědrovečerním zpívání: Nejstarší byl devadesátiletý pan Jiří Niederle z České Lípy a nemladší asi mínus jeden měsíc starý či stará budoucí občanka Brné.

Spolek Veselá Brná začal touto akcí tak trochu slavit své páté výročí vzniku.   

Zdeněk Kymlička