Knihovně Ústeckého kraje se v roce 2023 podařilo úspěšně navázat spolupráci s německou Stadtbibliothek Chemnitz. Oficiální rámec tomuto přeshraničnímu knihovnímu partnerství dává projekt Partnerské knihovny v dialogu, který odstartoval podpisem memoranda o spolupráci a je financován prostřednictvím Česko-německého fondu budoucnosti.

„Jednání o možné užší spolupráci Knihovny Ústeckého kraje a chemnitzské knihovny odstartovalo v polovině roku 2022. Jsem velice ráda, že již v prvním pololetí loňského roku se podařilo dát této potenciální spolupráci konkrétní podobu a dotáhnout všechny přípravy ke zdárnému podpisu společného memoranda. Přestože je v současné době memorandum o spolupráci sjednáno na dobu tří let, pevně věřím, že partnerství mezi oběma knihovnami se bude dále rozvíjet a že na stávající memorandum budou i po skončení jeho platnosti v roce 2026 navazovat další společné projekty a aktivity,“ říká k mezinárodní spolupráci ústecké knihovny její ředitelka Jana Linhartová. Z konkrétních aktivit, které již byly v rámci tohoto meziknihovního partnerství realizovány, lze uvést například několikadenní výměnné pracovní stáže, jež probíhaly v říjnu a listopadu 2023.

Řeka Labe v Ústí nad Labem v pondělí 12. února 2024.
VIDEO: Labe v Ústí atakuje druhý stupeň, meteorologové upřesnili výstrahu

V rámci této rozvíjející se spolupráce v pátek 9. února navštívila Knihovnu Ústeckého kraje delegace z chemnitzské knihovny vedená její ředitelkou Corinnou Meinel. Zahraniční hosty přivítala ředitelka ústecké krajské knihovny Jana Linhartová spolu s kolegy z Oddělení doplňování a zpracování fondu a Oddělení cizojazyčné literatury. Jednání v krajské knihovně se zúčastnil i náměstek primátora města Ústí nad Labem Tomáš Vlach.

Hlavním cílem pátečního setkání byla slavnostní výměna regionálního knižního fondu, díky čemuž v chemnitzské knihovně vznikne koutek s českými knihami a v Knihovně Ústeckého kraje naopak koutek s knihami německými. Tento krok by měl pomoci obohacování kulturního povědomí čtenářů na obou stranách hranic.

Kajku mořskou, přesněji mladého samce z jezera Milada můžeme obdivovat na fotografiích Antonína Cettla. Fotky dokládají nejen vlastní výskyt kajky mořské na jezeře Milada, ale také její potravu. Loví zde raky pruhované.
Na Miladu zavítal vzácný pták. Nyní je k vidění vycpaný v muzeu

V rámci jednání byla zhodnocena dosavadní spolupráce a zároveň bylo domluveno, jakým směrem se budou ubírat společné aktivity v letošním roce a následně i v roce 2025. Především pak nadcházející rok má pro obě knihovny velký význam, neboť město Chemnitz bude v roce 2025 Evropským městem kultury a Knihovna Ústeckého kraje v tomto roce oslaví 80. výročí od svého založení.

Jan Černecký, mluvčí Knihovny Ústeckého kraje

Mohlo by vás zajímat: Ocelové svaly a neskutečná síla. Obří jeřáb zvedl most v Ústí jako pírko

Zdroj: Správa železnic