Zpívaly se koledy, představily se děti z mateřské školky, řádil Divokej Bill i talentovaný bubeník. Včera 16. prosince jsem zašel s kamarádem do muzea, Císařský sál hostil mezinárodní orchestr, moc pěkná akce. V kavárně jsem si všiml černobílých fotografii Karla Gottsteina, některé byly opravdu zajímavé. Cizí pán mne pozval do prvního poschodí na výstavu nazvanou Karel Chotek - fotograf s modrou krví.

Z Kolína přes Litoměřice až do Ústí vezli skauti Betlémské světlo.
Až do Ústí vezli skauti Betlémské světlo. Nezhaslo, ani od něj nechytl vlak

Šlechtickou rodinu Chotků jsem znal pouze povrchně, několikrát v roce si zajedu do Velkého Března na zámeček (1843-1845), je tam krásná zahrada, ale, že bývalý diplomat také fotil jsem opravdu nevěděl. Karel Maria Chotek (1853-1926) rád cestoval, zahradničil a fotografoval. Své fotky údajně vystavoval v Londýně, Vídni, Salcburku, Berlíně a Hamburku. 

Páteční program Ústeckých Vánoc na Lidickém náměstí patřil vystoupení bubeníka Mayora Drummera, kapel Toxic People (na snímku) a Štíhlá Koza.
FOTO: Ústecké Vánoce rozduněl rock. Řádili tam Toxic People a Mayor Drummmer

Dalo by se říci, že dnes fotí snad každý chytrým telefonem, počítačové programy dokážou zázraky, solidní digitální foťák sám zaostřuje, radí majiteli, vybírá optimální světlo. Fotky Karla Chotka i Karla Gottsteina jsou nejen kvalitní, ale hlavně nadčasové. Některé jsou hodně staré. Když si vybavíte tehdejší techniku, musíte jenom kroutit hlavou. Prošel jsem všechny současné výstavy v muzeu a doporučuji nejen ty fotografické. 

Miroslav Vlach

Mohlo by vás zajímat: Divokej Bill roztančil v Ústí celé náměstí! Zpíval koledy a plival ohně

Zdroj: Video: Vladimír Mayer