Krom četných klubů i mile běsnících festivalových kotlů ale David Doubek alias Ventolin plní i VŠ učebny. Vcivilním životě je totiž univerzitním profesorem. Hudebník a kulturní antropolog, co loni vydal 3. řadové báječné smyslu i klipů plné CD s názvem Dneska se vyčasilo, loni logicky patřil mezi nominované Czechingu 2022.

Liší se Ventolinův koncert pro zahraniční publikum od toho pro domácí? Bývá před show ještě nervózní? Přečtěte si rozhovor. Ventolin se s dalšími nominovanými v exportním projektu Czeching představil už v září v klubu Fuchs2. Šestnáctičlenná zahraniční porota, složená ze zástupců evropských festivalů a rádií ,z nich vybrala pár vítězů pro Nizozemí.

Davide, jako lokaci pro vznik Czechingového videa jste volil autoservis. Proč právě to místo a kterou jsi vybral písničku?
To místo a ta písnička spolu souvisí. Když jsem přemýšlel, jaké místo vybrat, napadaly mě úhledná a pěkná místa. Pak jsem si říkal, že by bylo fajn, točit úplně někde, někde, kde to je trošku špinavější či zajímavější. Přemýšleli jsme nad nákupním centrem. Pak nás s Prokopem Holoubkem napadl autoservis, zároveň v písničce Posun času je autoservis důležitý slovo, takže se to propojilo.

Zároveň mám pocit, že kutilství je s Ventolinem neodmyslitelně spjaté. DIY vyrobené stoly, podladěné synťáky i různé efektové krabičky… Tvoříte i dnes hudbu, řekněme objevným kutilským způsobem?
Určitě, to je zásadní věc. Nejsem takový nerd, že bych si ty věci byl schopný vyrobit, ale zajímají mě. A zajímá mě vymyslet, jak to udělat. U mě je to spíš o tom, ne, že bych si s pájkou vyráběl synťáky. Spíš přemýšlím, jak synťáky i jiné věci zapojit do nějakého celku.

Pomineme-li covid, v posledních letech jste intenzivně hrál, stihl jsi bavit i nespočet koncertů v zahraničí. Byla to výhoda pro Czeching 22?
Myslím, že jo, na druhou stranu těžko říct. Pro mě je zajímavá věc, že mě pozvalo pražské Radio Wave.

Zdroj: Youtube

Co je u Ventolina nového? Třeba klip MHD, propagující městskou dopravu po svém, v duchu tradiční Ventolinovy tvorby i hláška „Nech doma SUV, jeď radši MHD“. Inu úplně nová píseň od Ventolina ze 30. ledna 2023, kterou zahraje i v Hraničáři, ta má dost jasné poselství!

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) i český hudebník Ventolin/ David Doubek představili v pátek 27. ledna novinku na podporu městské hromadné dopravy s jednoduchým názvem MHD. Ke skladbě je i klip s charakteristickými prvky Ventolinovy tvorby. Za projektem je se SDP ČR i agentura EventHouse. Producent a režisér klipu je Jiří Nevečeřal.

„Jedním z poslání SDP ČR je propagace veřejné dopravy. To může mít různé podoby, my šli netradiční cestou. Cílíme na mladší publikum, i na všechny, co pochopí nadsázku, humor. Hlavní poselství písně je jasné: jeď radši MHD,“ řekl šéf marketingové skupiny SDP ČR Slavoj Dolejš.

V písni zní autentické zvuky, nahrané ve vozidlech MHD, i co cestující znají. Song MHD nasbíral tři dny po zveřejnění už víc než 18 000 zhlédnutí na YouTube.

„Původně jsme chtěli jednoduchou vánoční skladbu z autentických zvuků tramvají, autobusů, trolejbusů i hlášení stanic. Následně jsme ale nápad rozšířili, škála zvuků MHD je široká. Ventolin byl pro nás nejlepší volba, nejen tuto formu dopravy aktivně užívá, ale je podle našeho názoru jeden z nejlepších hudebníků, co umí pracovat s podobnou škálou zvuků,“ řekl Jiří Nevečeřal z agentury EventHouse. Ta vymyslela projekt, scénář i režii videoklipu.

Po určení obsahové části zkomponoval David Doubek píseň, která tvůrčí tým nadchla na první dobrou. Sdělení je jasné, hudba skvělá, nadsázka zřejmá. I do tvorby klipu se promítl styl DJ Ventolina. Ten často užívá natáčení na tzv. „green screen“.

„Protože jsme z jiného projektu měli pěkné záběry z MHD po celé ČR, zpracování pro nás byla logická. Doplnění klipu o záběry z reálného prostředí a k tomu lehce extravagantních situací hezky zapadalo do textu, dělá klip koukatelnější. Ventolin si dal na skladbě záležet, do hlasové části zapojil i svou ženu. Zkrátka tomu věří, spolupráce ho baví. Velkou míru zásluh na vzniku má Sdružení dopravních podniků; dalo nám volnost i podporu k tvorbě,“ řekl dále Nevečeřal.

David Doubek dodává: „Na přelomu září a října 2022 mi volal můj manažer, že by si Sdružení dopravních podniků přálo ode mne píseň na podporu MHD ze zvuků autobusů, tramvají a tak. Připadlo mi to zvláštní, praštěné i milé. Pak jsem od sdružení dostal balík zvuků brzd, houkaček i zprávu o činnosti s grafy a statistikami jako podklad, což mě skolilo. Chvíli jsem váhal, jak z toho udělat písňový text, pak mě napadlo, že to chce zkratku i drama. MHD jsou tři písmena i ultimátní protivník SUV jsou tři písmena a pak už to šlo samo. Zjistil jsem, že znělky, pípáky i hlášení znějí melancholicky, romanticky, vznikla taková vesele romanticko - melancholická píseň o tom, co mi na MHD připadá hezké s naučným sloganem.“

Ventolin/David Doubek, je český hudebník, zpěvák, DJ. Věnuje se elektronické i taneční hudbě, je vysokoškolským pedagogem. Od roku 2002 působí na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, učí tu kulturní antropologii. Jeho nejznámější skladba je Disco Science z roku 2017 z alba Vitajte. Aktuálně má skladba 2 200 000 zhlédnutí na kanálu YouTube.

Radek Strnad a Zdeněk Nausar