Ženy, tedy jejich akty, dodal známý fotograf Zděnek Fišer v podobě šedesátky technicky dokonalých velkoformátových zapaspartovaných fotografií a dalších několika billboardů s obrazy a doprovodnými texty osvětlujícími jednotlivé etapy svojí tvorby.

Zpěvem se o příjemnou atmosféru průběžně starala vokální skupina Romance pod taktovkou Mgr. Řeháka a ochutnávku vína nevšedních kvalit z vinařství Lahofer zprostředkoval po celou dobu vernisáže someliér Ing. Miroslav Láska.

Akci oficiálně zahájil ředitel muzea Mgr. Václav Houfek a kurátor Vladimír Cettl zmínil, že samotná výstava byla plánována a připravována několik let. Poté promluvil autor o svých začátcích v oblasti sociálně dokumentární fotografie, o tom, jak ho ovlivnil nástup digitální techniky, jak se z dopravního inženýra stal výtvarný fotograf a kdo všechno ovlivnil jeho umělecký vývoj.

Vysvětlil, že název výstavy Fotografie Kláry 2012-2023 nemá nic společného s eurounijní korektností a ochranou osobních údajů a proč pod jménem Klára tak defiluje několik modelek. Poděkoval také Vladimíru Cettlovi a Ondřeji Hájkovi za výraznou pomoc při realizaci výstavy.

Potom už následoval křest a podepisování knihy Zděnka Fišera „Fotografie“. Publikace obsahuje všechny fotografie prezentované na výstavě a ještě asi stovku dalších. Knihu pokřtili francouzským sektem ředitel muzea, významná fotografka krajinářka Ludmila Hájková a zástupce vydavatele Ondřej Hájek.

A protože je doplněna nejen krátkým autobiografickým textem autora, ale i poezií petřínského básníka Jiřího Brůny, došlo tak i na již zmíněné anakreontské verše toto všechno oslavující. Výstavu mohou zájemci shlédnout až do 18. srpna 2024 v obvyklou návštěvní dobu muzea. Čerstvě vydanou knihu lze zakoupit u všech slušných knihkupců jakož i v pokladně muzea za dotovanou cenu.

Bohumil Kotas