52. ročníku se zúčastní 61 soutěžících ze 13 zemí světa. Na zahajovacím koncertě, který proběhne 20. listopadu od 18 hodin, zahraje také loňský absolutní vítěz Roman Fediurko z Ukrajiny.

Jako vítěz 51. ročníku Virtuosi per musica di pianoforte máte čest hrát s orchestrem Severočeského divadla na slavnostním zahájení 52. ročníku skladbu od Ludwiga van Beethovena. Je pro vás jeho hudba něčím zvláštní?
Beethovenův třetí koncert, který budu na zahájení hrát, má mezi jeho ostatními díly zvláštní místo – projevuje se zde plně Beethovenův tvůrčí způsob. V době, kdy ho skládal, už bojoval s osudem, cítil nezvratné poškození svého sluchu. Proto se v této skladbě kloubí tragičnost s hrdinstvím.

Zahajovací koncert budete hrát na křídlo značky Steinway&Sons. Těšíte se, až si na tento mistrovský nástroj opět zahrajete?
Říká se, že klavíry Steinway&Sons jsou nejlepší na světě. Měl jsem čest hrát ve Steinway piano gallery ve Stockholmu. Na klavírech Steinway oceňuji jejich vysokou kvalitu a neuvěřitelné možnosti zvuku. Jsem nadšený vždy, když mohu hrát na tak skvělý nástroj.

Jak jste se svým bratrem (pozn. red.: vítěz 1. kategorie) oslavili váš úspěch?
Hned následující den po soutěži jsme se vrátili domů a jak je naším zvykem, setkali jsme se se členy naší rodiny a podělili se s nimi o naše vzpomínky, dojmy a zkušenosti. Také jsme se – jako vždy – podívali na fotografie a videa ze soutěže.

V klavírních soutěžích nejste nováčkem – Lišila se Virtuosi od jiných soutěží?
Pro mě jsou soutěže možností, jak vystoupit na novém jevišti, jak získat nové zkušenosti. Zároveň jsou mojí motivací k sestavení skladeb, které budu hrát. Každé vystoupení mi působí radost. Jedním z důvodů, proč se účastním soutěží, je tedy ten, že mám příležitost zahrát si před publikem na novém místě. Samozřejmě jsem vždy rád, když navážu kontakt s klavíristy mého věku nebo se zkušenými pedagogy a hudebníky. 51. ročník Virtuosi mi v paměti utkvěl skvělou organizací, vřelým přijetím publikem, přátelskou atmosférou a profesionalitou a vlídností organizátorů.

Chcete také zažít skvělou atmosféru během Virtuosi per musica di pianoforte? Srdečně vás zveme na zahajovací koncert 20. listopadu 2019 a na koncert vítězů, spojený se slavnostním ceremoniálem, který proběhne 22. listopadu 2019. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji Severočeského divadla.

Taťána Mádlová