Značené stopy vedou až do Petrovic, nebo na Sněžník. Stačí si jenom vybrat! Personál Turistické chaty neodmítne promrzlé lyžaře z Prahy, Ústí nad Labem nebo Děčína. Grog zavoní, hovězí guláš s knedlíkem potěší kamarády z Drážďan. Když nastane houbařská sezona, na stejných místech, můžete potkat skupinky nadšenců s proutěnými košíky. O prázdninách je Tisá plná horolezců. Jaro je čisté, ale nejkrásnější je Tisá v říjnu.

Každý den jsou stromy barevnější, především břízy ožívají ve slunečním svitu, mech je zelenější, skály tiše rozmlouvají s větrem. Byl jsem tam v neděli 24. října a nebyl jsem tam sám. Obdivoval jsem odvahu mladých dívek, které opakovaně mířily k vrcholu špičaté skály, během hodiny jsem napočítal deset psovodů. Dokonce jsem asistoval u jedné psí pranice. Na body vyhrála pouliční směska.

Při Skřivánkovském strašidlení alejku v ulici E. Krásnohorské ovládla kouzla a tajemné síly.
FOTO: Alejku v ulici Elišky Krásnohorské ovládla kouzla a tajemné síly

„Musím se přiznat, že jsem po tom silném větru čekal problémy na vyznačených turistických stezkách, byl jsem pouze v levé části, ale žádné nové polomy jsem tam nezaregistroval. Výhledy byly nádherné, stromy rozcuchané, úžasná podívaná. U Labe byla ráno mlha, v Tisé modré nebe. V lese je sucho, kousek od cesty jsem vyplašil dvě srnky. Také mě překvapilo, kolik tu bylo turistů z Německa. Určitě víc, než našich. Poznáte je už z dálky, většinou mají trekingové hole a jsou dost hluční,“ svěřoval se pan Jaroslav z Neštěmic.

Já jsem si všiml ještě jedné věci. Nikde jsem neviděl ve skalách odpadky. Což mě potěšilo! Nafotil jsem tu krásu a stihl ještě zpáteční autobus v 15.40 hodin. Pár dní bude ještě hezky, neváhejte!

Miroslav Vlach