„Nezbytné nákupy základních potřeb zůstávají pomalu tím posledním společenským vyžitím, a tak jsme se rozhodli tuto příležitosti ozvláštnit kulturním zážitkem,“ uvedl nezvyklý způsob prezentace muzejní práce ředitel muzea Václav Houfek. Vzpomínka na italskou frontu, Archiv legionáře a sochaře, Kufr doktora Raffelta a Školní poklad, to jsou názvy exponátů výstavy, s níž už měsíce uzavřené muzeum vyráží do hypermarketu. Chce tak představit přírůstky z posledního období, jež možná v budoucnu dostane přívlastek éra koronavirová.

„Mezi prvními se do muzea takto dostal dvakrát nalezený poklad z ústecké čtvrti Střekov. Šlo o pamětní schránku se vzkazy z roku 1906. Poprvé ji v roce 2008 zedníci objevili zazděnou v tamní staré škole a po druhé na nálezce vypadla loni při úklidu garáže, a to už ho přinesl do muzea,“ poznamenal historik Martin Krsek. Veřejnost se o pokladu dozvěděla loni v listopadu a začátkem prosince došlo i na jeho vystavení. Ovšem muzea mohla být nakonec otevřena jen na 15 dní.

Ostatní tři soubory zatím veřejnost nezná. Jejich příběhy už ale historici zrekonstruovali a návštěvníci malé expozice v Hypermarketu Globus v Trmicích se s nimi mohou seznámit v rámci vyřízení nákupů za respektu všech platných omezení, jako jsou bezpečné rozestupy a respirátory. Kdo si ale představuje poklad jen v podobě zlata a šperků bude možná zklamán.

„O tom, že i zdánlivě obyčejné věci mohou představovat velkou hodnotu, nás v minulosti přesvědčil obrovský zájem veřejnosti o velký depot z podkrovní skrýše v Libouchci, odhalený v roce 2015, či o dva roky později objevené truhly pod podlahou v chalupě v Roztokách u Povrlů,“ dodal Krsek. Vitríny obsahují zejména dokumenty, fotografie ale i řadu drobných osobních předmětů, jimž historický kontext dodává konkrétní lidský příběh přinášející cenné svědectví o minulosti.

Akce se mohla uskutečnit díky vstřícnosti společnosti Globus ČR v.o.s., která Muzeu města Ústí nad Labem vyšla v této složité době velmi vstříc.

Muzeum města Ústí nad Labem