Jde o unikátní přístroj Telebryl z přelomu 30. a 40. let 20. století od fotografa, chemika a autora oblíbeného fotoaparátu Epifoka Ing. Přemysla Koblice. Ten se stal Gottsteinovi inspirací pro jeho první experimentální „bednaflex“ pojmenovaný právě na počest Koblice „Přemysl“.

„Přemysla postavil v roce 1958. Fotografie s ním se nad očekávání povedly a fotoaparát měl neobyčejně ostrou a krásnou kresbu. Aparát se mimo jiné dal použít jako hvězdářský dalekohled. Experimentování s tímto fotoaparátem Gottsteina zaujalo natolik, že se z výroby fotoaparátů stal jeho koníček,“ vysvětlil propojení s Telebrylem kurátor výstavy a muzejní fotograf Jiří Preclík.

Telebryl vznikl jako přístroj pro dálkovou fotografii na desky 6,5 x 9 cm, který má místo složitých objektivů jednoduchou brýlovou čočku – proto to pojmenování. Objektiv je pevně zaostřený na nekonečno a má pevnou clonu cca 1:80. Fotoaparát nemá závěrku, exponovalo se pouze odkrytím čočky.

Návod k domácí výrobě tohoto přístroje vyšel ve Fotografickém obzoru v roce 1943 a podrobnější v roce 1955 v knize „Zhotovujeme si sami fotografické přístroje“. V dobových článcích se uvádí, že je možno s ním dosáhnout lepších výsledků než drahými teleobjektivy. Gottsteinův „Přemysl“ měl clonový otvor 7 mm, což odpovídalo světelnosti cca 1:70, a exponoval po vzoru starých fotografů přikrytím a odkrytím čočky svým baretem.

Telebryl není jedinou novinkou aktuální výstavy. Přibylo například i autentické křeslo, které Karel Gottstein používal při výrobě Bednaflexů ve svém sklepě. Jde o privátní zápůjčku od Jitky Jirouskové. Doplněným exponátem je i méně známá Gottsteinova fotografie interiéru ústeckého rozhlasu (Wolfrumova vila) zapůjčená od redaktorky Českého rozhlasu Sever Stanislavy Brádlové. Nově také návštěvníci získají možnost vyrobit si vlastní Gottsteinův bednaflex. Muzejní pedagožka Martina Pospíšilová vytvořila autorskou papírovou skládačku ve „stylu ABC“ na motivy modelu „Horníček“. Skládačka doplní už stávající pedagogickou složku výstavy. Výstavu „Experimentátor Karel Gottstein“ prodlužuje muzeum pro velký zájem do konce února 2023.

Muzeum města Ústí nad Labem