Cesta vedla kolem zavřené hospody U Kastnerů stále vzhůru. Za posledním domem v obci Újezd vedla úzká cestička kolem bývalého lomu ke kovovému stožáru vysokého napětí. Po několika minutách jsem stál blízko modré obloze, dole bylo město Trmice.

Za teplárenskými komíny byla vidět stříbrná Milada, kostel Narození Panny Marie vypadal z té dálky jako hračka ze stavebnice lego, dálnice připomínala hada, před žlutou školou se zelenalo fotbalové hřiště. Chvilku jsem počítal domy kolem silnice, hledal místa, která jsem znal. Našel jsem pouze bílý zámek (1856 - 1863) plný vláčků, který je kousek od vysokánských komínů (220 m).

Vrátil jsem se zpět na silnici a pokračoval směrem na Hostovice. Celkem snadno jsem našel betonový bunkr, který dříve používala civilní obrana. Jen tak pro sebe jsem si říkal, tady by byla bezvadná rozhledna. Cestou dolů jsem potkal jen tři auta, na točně už stál červený autobus č. 2, který mě vrátil zpět k divadlu. Byly to jen dvě hodiny v terénu, ale hezkých fotek mám dost.  

Miroslav Vlach