Po návratu z výletu jsem hned spěchal do koupelny, foťák zažil rovněž očistu, manželku jsem pozdravil z určené vzdálenosti. Cílem mého dokumentačního sněžení byl opravený zámecký areál, kostel sv. Floriána a park obehnaný kamennou zdí. Nemusel jsem ani dlouze pátrat na internetu, vše je popsáno u hlavního vchodu do budovy. 

První panské sídlo zde nechal postavit před rokem 1568 Jindřich z Búnau. Jeho syn Rudolf doplnil areál o zámeckou kapli (1597 - 1606). Zvláštní stropní výzdobu realizoval kameník Hans Bog z Pirny. Na počátku 17. století byl přistavěn nový zámek. V roce 1714 zdědil panství hrabě Johann Ludvík Richard Cavriani. Na přelomu 18. a 19. století byl starý zámek upraven pro byty panských úředníků. V roce 1897 se zámecká kaple stala farním kostelem sv. Floriána. Během II. světové války na zámku pobývaly německé uniformy, po válce tam bylo výpočetní středisko ČSD. Poslední oprava proběhla v letech 2009 - 2011. Dnes na zámku působí Národní památkový ústav.  

Dávno už není pravda, že Ústí zdobí jenom vysoké komíny a hluboké jámy po uhlí. Moc vzácných historických památek tu sice není, zámků a zámečků je tu hned několik. Větruši zná každý. Je tam skvělý výhled na město,, dobrá restaurace a vede tam lanovka. V Trmicích najdete vláčky, ve Velkém Březně staré obrazy a dobový nábytek, k zámečku v Libouchci patří koníci, další historická stavba je v Hliňanech. Zámek byl ale také ve Všebořicích (1590), nebo v Chlumci (1774). Ten v Krásném Lese (1707) prý dostal poslední šanci, ale tam jsem už dlouho nebyl. Táta mi kdysi tvrdil, že zámek byl také ve Svádově (1869) a v Předlicích (1766). Nevím, kde to vyčetl, ale určitě jich tu bylo ještě víc. 

Jaro se kvapem blíží, neseďte doma. Někdy stačí stará fotka a máte hned program.

Miroslav Vlach