V sobotu 20. ledna se v Lidové části Knihovny Ústeckého kraje uskutečnila akce Cestování všemi smysly: Afrika. Návštěvníci tohoto multižánrového odpoledne měli jedinečnou možnost poznat třetí největší kontinent světa prostřednictvím nejrůznějších aktivit, při nichž zapojili všech pět smyslů.

V rámci bohatého odpoledního programu si účastníci akce mohli osahat nejrůznější autentické předměty, které pro účely akce zapůjčila Zoologická zahrada Ústí nad Labem, nebo vyrazit prostřednictvím virtuální reality na safari. Pro rodiny s dětmi byla připravena výtvarně-zážitková dílna nebo stanoviště s tematickými deskovými hrami. Nechyběla ani možnost poznat Afriku chuťovými buňkami. Na místě bylo možné ochutnat například tradiční pečivo samoussa, sladké kuličky mikate nebo jihoafrická vína.

Vaňovský ledopád.
OBRAZEM: Vaňovský vodopád je pod ledem. Přírodní krása láká Ústečany

Pod vedením Jiřího Vasse a Jana France z kapely Meet Your Street se návštěvníci akce s velkým nadšením zapojili do workshopů západoafrického bubnování. Obdobný zájem vzbudila i přednáška cestovatelky, spisovatelky a dlouholeté dobrovolnice Hany Hindrákové, která účastníkům přiblížila Keňu.

Akce se u veřejnosti setkala s velmi pozitivními ohlasy. Zážitkové odpoledne v krajské knihovně si nenechalo ujít více než 160 návštěvníků. „Jsme velice rádi, že se nám podařilo vytvořit formát akce, jenž je atraktivní pro různé skupiny našich uživatelů. Bylo skvělé pozorovat, jak si stejnou akci naplno užívají rodiny s dětmi, senioři nebo lidé s postižením zraku,“ hodnotí ředitelka knihovny Jana Linhartová. Zároveň dodává, že na organizaci akce se podíleli jak zaměstnanci knihovny, tak externí partneři. Obrovské poděkování pak patří organizacím Tichý svět, SONS a Tyflocentrum, díky nimž byla akce přístupná i lidem s nejrůznějšími handicapy.

Bývalý starosta Michal Kulhánek z Velkého Března  plazmu daruje tři roky a obdržel za to Janského plaketu. Předodběrová prohlídka u lékaře.
Bývalý starosta daruje plazmu po prodělání covidu, už má Janského plaketu

Knihovna plánuje obdobné zážitkové akce realizovat pravidelně. Již nyní se její uživatelé mohou těšit na další Cestování všemi smysly, které se uskuteční v sobotu 20. dubna. Účastníci lednové akce se v rámci hlasování shodli, že další destinací, kam se s knihovnou vypraví, bude Japonsko.

 Jan Černecký, Oddělení komunikace Knihovny Ústeckého kraje

Karlos Vémola na předpremiéře filmu Karlos v Ústí nad Labem, autogramiáda s fanoušky.
Fotky v postoji i podpisy na trička: Vémola v Ústí uvedl dokument o Karlosovi