Vydejte se s ním na dvouměsíční prázdninovou spanilou jízdu českými luhy i háji. Těšte se, jak originálně pojal sympatický dareba a svěží vypravěč návštěvu krajského Ústí. „Možná ani nemusel jet za holkama z Trasy až do Dubí,“ soudím. Ani já zatím nedočetl jeho povzbudivou novinku Prázdniny v Česku. Snad tedy on sám nic neprošvihl, když už brouzdal oblastmi důvěrně známými i neznámými. Nevynechal bahýnko proslulých jihočeských rybníků, třel se tu s kapříky, smažil si své zážitky z cest na uhelných pánvích. Jeho pozornosti neuniklo ani trestuhodně opuštěné pohraničí, ze kterého už po druhé válce, tedy dávno, vyhnal bolševik a jeho rudé gardy tradiční, jistě že německé, starousedlictvo. Pokud jste tedy jeho zábavnou novinku z Albatros Media/ Kniha Zlín (2021, cca 360 korun) nelouskali pro pobavení vlastní, manželky či potomků, vezměte rodinku do Hraničáře dnes.

Není-li vyprodáno, což bych se nedivil. Zasmějete se nad příběhy svérázných lidí úhlem pohledu lehce šíleného Ládíka světoběžníka i nově Českoběžníka. Chlapíka s jazykem s grácií, hláškami i věhlasem hvězd českého stand-up průmyslu. A tak asi s nadšením i radostí hraničící s jistotou oceníte, zjistíte-li, v čem že jsme nejlepší na světě, a vyslechnete si zapomenuté zajímavosti naší historie i hysterie. Tak přisedněte do roztomilého bílého autíčka, dobře se pobavte a radši pevně připoutejte! On váš řidič je sice začátečník, ale díky své literární a humorné potenci má na to, aby jeho postřehy zlidověly a la Jára Cimrman. Moc bych se nedivil, kdyby už další hru udělal Láďa v kooperaci s pánem Svěrákem a spol. Mladý spisovatel s velkým darem humoru, vtipný glosátor Ladislav Zibura míří do různých koutů světa, aby si tu povídal s lidmi, a zjistil, jak vypadá jejich běžný život.

Současně sbírá legrační příběhy i zajímavosti z historie či současnosti. O svých pěších i stopovacích výpravách napsal čtyři velmi úspěšné knihy: 40 dní pěšky do Jeruzaléma, Pěšky mezi buddhisty a komunisty, Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii a letoční podzimní Prázdniny v Česku. Za ní už má mladý nadšenec prestižní Cenu Hanzelky a Zikmunda. Když právě nebrouzdá světem a nepíše, objíždí republiku s báječnými cestovatelskými projekcemi; stojí hlavně na humoru, nadsázce. Publikum si ho oblíbilo a cestovatelský bavič Zibura je jistota dobré zábavy.

Radek Strnad