UPOZORNĚNÍ: Z PROVOZNÍCH DŮVODŮ SE AKCE NEKONÁ NA PŮVODNĚ AVIZOVANÉM MÍSTĚ U OKRESNÍHO SOUDU, ALE U POBŘEŽNÍHO BARU VRAK! ČASY A KULTURNÍ PROGRAM ZŮSTÁVÁ BEZE ZMĚNY. Děkujeme za pochopení.

Na základě ankety, kterou provedli v minulých dnech redaktoři Ústeckého deníku, se budeme zabývat problémem Setuzy. Myslíte si, že je Setuza škodlivá zdravotnímu stavu? To a mnohem více budou v pátek probírat jak sami obyvatelé, tak i zástupci obvodní radnice.

Zároveň se na akci začne podepisovat petice proti růstu průmyslového zatížení životního prostředí v Ústí nad Labem.

Celým dnem bude provázet moderátor Roman Šimon, součástí kulturní části budou Aerobic Domu dětí a mládeže, Mažoretky mateřské školy Motýlek, zazpívají také chlumecká Koťata. Přijďte i Vy!

Petice Ústečanů míří na Setuzu

STŘEKOV - Někteří obyvatelé Ústí si vzali na mušku Setuzu a. s. Nelíbí se jim totiž připravovaný nový provoz podniku na výrobu bioethanolu, který se přidává do motorové nafty a rozšiřování energobloku se stavbou 180 metrů vysokého komínu. Sepsali dokonce petici a v tomto týdnu začali sbírat podpisy.

Petiční výbor říká, že odmítá výstavbu takových provozů, které by jakýmkoliv způsobem dále zatížily životní prostředí v Ústí nad Labem. „Źádáme, aby naopak docházelo k snižování negativních vlivů podniků ve městě i jeho blízkosti na okolí. A to v oblasti hluku, imisí i zápachu. Obzvláště pak nepovažujeme za přijatelný stav, kdy podnik Setuza a.s. zatěžuje své hustě obydlené okolí zápachem a žádáme v dohledné době o přijetí takových účinných opatření, která tomu trvale zamezí,“ citoval z petice člen výboru Pavel Frajs.

„Zároveň odmítáme vznik takových staveb, které by měly zásadní negativní vliv na krajinný ráz města a jeho okolí. I v této oblasti je již stávající situace neutěšená a zamýšlený velmi vysoký komín uprostřed městské čtvrti Střekov je pro nás nepřijatelný,“ dodal Frajs.

Mluvčí Setuzy Marie Logrová se domnívá, že příprava jakékoliv petice je předčasná. „Zatím o tomto záměru u nás není definitivně rozhodnuto. Externí firma zpracovává připomínky odborných institucí a občanů. Vše si vyžádá i nové ekonomické propočty a až poté se může vedení firmy a majitelé rozhodovat o výstavbě.“

S tím ale Frajs nesouhlasí. „Petice se netýká jen Setuzy, ale celkového stavu životního prostředí v Ústí a rozrůstání průmyslu uprostřed města. Pokud jde o Setuzu, petice je také forma vyjádření připomínek občanů a přece s ní nezačneme až ve chvíli, kdy Setuza nad městem svůj obří komín vztyčí. A navíc nejde jen o bioethanolový provoz, ale i stávající problémy, zejména zápach z jejích provozů.“ Plné znění petice je na stránkách www.peticeusti.estranky.cz