Místní lidé jsou stejného názoru. V anketě na téma, co jim na Severní Terase vadí nejvíce, jmenovali nejčastěji právě tuto ruinu.

„Akorát to tady straší, scházejí se tam narkomani. Mělo by se to rychle opravit, nebo zbourat,“ požádala také účastnice akce Anna Lüftnerová. A podobně mluvil i František Lebeda, který navíc žádá, aby to viníkovi jen tak neprošlo.

Že si nepřejí nic jiného než co nejrychleji skoncovat s touhle letitou záležitostí, tvrdili rovněž všichni tři hosté naší akce, na jedné straně spolu s primátorem starosta Severní Terasy Jiří Brodský a na straně druhé Václav Polák, jednatel firmy PK Real, které obvodní radnice v roce 1994 skoro hotový objekt prodala.

Obě strany ale vinily ze současného stavu i ze zdlouhavého řešení tu druhou.

Polák řekl, že vše mohlo být vyřešeno už před 12 lety, kdy se s tehdejším starostou Severní Terasy Petrem Cermanem dohodl na vrácení stavby městu.
A to podle něj proto, že stavbu centra, kde měly být obchody a služby, kupovali ve víře, že široko daleko není žádná občanská vybavenost.

„Navzdory ujištěním ale v blízkém sousedství vyrostla Billa, Delvita a později Hypernova. Tím jsme měli velmi ztížené podmínky. Proto jsme jsme na objektu netrvali. A protože jsme jednali o vrácení, neuhradili jsme už poslední splátku. Tím vzniklo, že jsme nezaplatili celou dohodnutou cenu 40 milionů, ale jen 19,5 milionů korun,“ vysvětloval Polák.

Věc pak podle něj ještě zkomplikovalo úmrtí německého společníka firmy a také to, že dohodu mezi ním a Cermanem musel podepsat statutární zástupce města, jímž tehdy byl primátor Ladislav Hruška. Mezitím už se ale město začalo domáhat vrácení sektorového centra soudní cestou.

„Navzdory dohodě město žalobu nestáhlo a soud trvá dosud. Moje vina to není, já se mockrát snažil o smírné narovnání, ale město na to neslyšelo,“ ujišťoval Polák.

Kubata oponoval, že věci se mají poněkud jinak. Například, že zmíněných 19,5 milionů korun nepřišlo od firmy PK Real, ale ze soukromého účtu jejího německého společníka. Potvrdil, že i on s Polákem několikrát jednal, ale že jeho finanční požadavky nebyly pro město akceptovatelné.

„Právě proto, že jsme se nemohli dohodnout, a my jsme k tomu měli maximální snahu, musí rozhodnout soud. A tím pádem já tady nemůžu vést diskusi s člověkem, s kterým jsme v soudním sporu, to bych porušoval pravidla,“ odmítal jít do podrobností primátor.

Polák ho pak obvinil, že nemá odvahu věci řešit a nazval ho špatným manažerem.

Kubata ho opravil, že není manažer, ale představitel města zodpovědný za hospodaření s veřejnými penězi a odmítl dál stát s Polákem na jednom pódiu.
Přestože se na Severní Terase řešil vážný spor, lidé se i bavili. Tleskali výbornému Terasáčkovi, hudebnímu souboru dětí z místního dětského domova i tanečníkům z Freedomu, shlédli i módní přehlídku. Děti pak asi nejvíce zaujaly modely aut, s kterými přišli členové SMT při ZŠ Mírová.

On-line zpravodajství přímo z místa:

16.19 - Poslední ústecký Den s deníkem se chýlí ke konci. Děkujeme za pozornost, redaktoři Deníku nyní začnou zpracovávat fotografie a samotný článek. Ten se na webových stránkách objeví ještě tento večer.

16.04 - Pro přítomné tancuje skupina Freedom.

16.01 - Poté, co se vrátil Jan Kubata na podium, informoval o aktuálním stavu III. Olympijády dtí a mládeže v České republice, která se koná v Ústí nad Labem.

15.52 - Primátor města Ústí nad Labem Jan Kubata odešel z podia. Nehodlá prý dál diskutovat s jednatelem společnosti PK Real.

15.50 - Primátor Jan Kubata odmítl hovořit s jednatelem společnosti PK Real kvůli sporům, které město s Václavem Polákem, respektive s jeho společností, vede.

15.31 - Začínají rozhovory s pozvanými hosty: s primátorem města Ústí nad Labem, s Janem Kubatou, dále pak se starostou obvodu Severní Terasa Jiřím Brodským a s jednatelem firmy PK Real s Václavem Polákem.

15.12 - Začíná přehlídka 6 manekýnek a tří manekýnů, což je upoutávka na akci Summer Fashion Show v La Rue v Hrnčířské ulici 30. června.

14.49 - Se svým vystoupením je na podiu pěvecký sbor Terasáček, který sklidil zatím největší úspěch.

14.39 - Právě dohovořil webeditor Filip Vlček i šéfredaktorka Deníku Alena Volfová.

14.32 - Moderátor zpovídá šéfredaktorku Ústeckého deníku Alenu Volfovou.

14.24 - Zatím vystavuje pouze Stanice mladých techniků při Základní škole Mírová své pojízdné modely.

13.30 - Zatím moc lidí nepřišlo, ale jistě se blíží. Přijďte i Vy!

13.00 - Poslední akce se rozjíždí!

Pozvánku s programem dnesního odpoledne naleznete zde.