„V sobotu ráno jsem našla inzerát a zavolala na telefonní číslo. Odpoledne už jsme jeli do Šternberka pro štěňátko černého labradora,“ popisovala třiašedesátiletá chovatelka z Chropyně na Kroměřížsku, která se obrátila na Olomoucký deník.

Bylo 14. února, když se v doprovodu dcery vydala autem na uvedenou adresu ve Šternberku pro psa, za kterého prodejce požadoval 8 tisíc korun.

Aron si prožil těžké chvíle, teď čeká na nový domov
Pes se zlomenou duší. Aron stále čeká na nový domov

„Po hlase spíše mladá žena, která se představila jako Nováková, vysvětlovala, že si pejska, kterého dostala od maminky, nemůže nechat, protože se přestěhovala do podnájmu a majitel psa v bytě nechce. Proto ho prodává. Po telefonu působila důvěryhodně,“ uvedla paní Zdeňka.

Na zvoncích u vchodu do panelového domu v Uničovské ulici jméno Nováková nenašla, ale ve smluveném čase jí zazvonil telefon.

„Žena se ptala, jestli už jsem na místě, a že za chvilku dorazí. Z protější strany se k nám po chodníku blížila starší ženská s pejskem v náručí. Divná osoba, bezzubá, vypadala jako bezdomovkyně. Byly jsme s dcerou zaskočeny. Chtěla po nás peníze a podávala štěňátko a očkovací průkaz. Peníze sbalila a zmizela. Byla zima, tak jsme s dcerou spěchaly s pejskem do auta,“ popisovala, jak se nakonec uskutečnil prodej štěněte.

Bojoval o život

Když v autě otevřela očkovací průkaz, zjistila, že není uveden měsíc narození a chybí i další údaje. Pes nebyl očipovaný. „Volala jsem paní a ta mi upřesnila, že se pejsek narodil 15. prosince. To bylo naposledy, kdy bylo číslo v provozu. Později už jsem se nedovolala, a že jsem to zkoušela mockrát,“ pokrčila rameny.

Hned druhý den odpoledne se chovatelka obrátila na veterináře. „Štěně mělo hrozný průjem. Uklidňoval mě, že to nic nebude, ať mu uvařím rýži s kuřecím masem a mrkví. Stav se ale zhoršoval. Další den mě zeť vezl do Kroměříže na veterinu, kde pejskovi udělali kompletní vyšetření,“ líčila těžké chvíle.

Vodní psi. Zlatí retrívři patří mezi psí plemena, která nadevše milují vodu.
Pes a horké počasí? Bez vody ani ránu. Ve vedrech s ní ale zacházejte opatrně

Diagnóza zněla: Parvoviróza. Jedná se o silně nakažlivé virové onemocnění štěňat, které se nejčastěji projevuje silným krvavým průjmem. Bez včasné léčby mládě umírá. Očkování proti parvoviróze je v Česku součástí běžných kombinovaných vakcín.

„Pejska si nechali na veterině, dostal kapačky. Druhý den další a pak ještě dvakrát. Dostal se z toho. I když veterinář zpočátku velké naděje nedával,“ svěřila se chovatelka.

Od veterinárního lékaře se také dozvěděla, že Lucky, tak rodina štěně pojmenovala, není labrador a neodpovídá ani uvedené datum narození. „Nejde nám o peníze. Že máme kříženečka místo čistokrevného labradora. Ale o tu hrůzu, co si Lucky vytrpěl a my s ním. Na veterině v Kroměříži ho pojmenovali Zpěváček, jak moc tam celou dobu plakal. Chci varovat všechny zájemce o štěňata, aby nebyli důvěřiví jako já. Nedávejme těmto podvodníkům šanci,“ vysvětlila paní Zdeňka, proč se obrátila na Olomoucký deník.

Desítky stížností

Podle veterinářů se jedná o organizovanou skupinu, která využila zvýšené poptávky po domácích mazlíčcích v době pandemie koronaviru. Přes inzertní servery nabízí psy nejasného původu.

Ilustrační snímek
Nejen společníci, ale i hrdinové. Psi varují před požáry a zachraňují životy

„Chodí nám podněty lidí, kteří od nich koupili štěně, které po pár dnech zemřelo na nákazu velmi nebezpečnou pro štěňata. Stížností evidujeme desítky,“ sdělila koncem června Olomouckému deníku Hana Brázdová, ředitelka Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Jedná se o skupinu 20 až 30 osob ze Šternberka, která na českých inzertních serverech poskytujících možnost bezplatného podání inzerátu nabízí psy i za 15 tisíc korun.

Soustředí se přitom na nejpopulárnější plemena, zejména jorkšírského teriéra, stafordširského bulteriéra, labradora a retrívra.

Žádná množírna, síť dodavatelů

Gang sám zvířata nechová, nejedná se o množírnu. Má síť dodavatelů z různých míst po celé České republice, ale i ze zahraničí.

Prodej zvířat pak probíhá na veřejných místech, běžně na ulici, parkovišti či nádraží, kam „bílý kůň“ doveze objednaného psa a převezme si peníze od zákazníka.

V případě problémů se kupující prodejci zpět většinou nedovolá – skupina využívá předplacených SIM karet, kterých se zbavuje. „Soustředí u sebe neočkovaná a neodčervená štěňata dva tři dny, než je udají. V místech, kde hrozí vysoké riziko nákazy. Původ těchto zvířat nejsou schopni doložit. Odebírají štěňata od pochybných chovatelů z celé České republiky i ze zahraničí. Zdravotní stav takto nabízených zvířat je nejasný, hrozí vážné zdravotní komplikace a úmrtí štěněte,“ zdůraznila Hana Brázdová.

Psi cvičí testování na vyhledávání vzorků od covidových pacientů.
Test na čtyřech tlapách. Covid vyčenichají cvičení psi

Podle odhadu veterinární správy skupina od loňska prodala již stovky psů. Zachyceno bylo na 700 inzerátů. „Udělili jsme pokuty. Nejčastěji za to, že štěňata nemají čip,“ poukázala Hana Brázdová na omezené možnosti KVS, která nemůže postihovat prodej štěňat přes inzertní servery, ale pouze nedodržení zákonných podmínek ze strany chovatele, tedy případný špatný zdravotní stav psa, chybějící povinnou vakcinaci a čip.

Řeší to kriminálka

Veterinární správa se již vloni obrátila s podnětem na Policii ČR. „Přijali jsme podnět od Krajské veterinární správy Olomouckého kraje o údajném prodeji psů z množíren na území okresu Olomouc. Kriminalisté na základě zjištěných skutečností zahájili v červenci 2020 úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Vaňharová.

V průběhu prověřováni se kriminalisté podle mluvčí mimo jiné zabývali i možností, zdali nedošlo k naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů proti životnímu prostředí. Konkrétně se jednalo o trestné činy - chov zvířat v nevhodných podmínkách, týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Pes. Ilustrační foto
Kopie psa za milion. Po světě pobíhají klony mazlíčků

„V současné době je spisový materiál stále v rukou olomouckých kriminalistů, kteří se celým případem i nadále zabývají a prověřují veškeré další okolnosti,“ sdělila koncem června Olomouckému deníku policejní mluvčí.

Za prodej štěňat na veřejném prostranství ve Šternberku padla pokuta, a to ve výši 10 tisíc korun. Zakazuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. „Máme jeden případ uzavřený a další dva otevřené,“ sdělil koncem června Miroslav Kluka z odboru životního prostředí. „Jednalo se o muže, který prodával na veřejném prostranství a přiznal to,“ dodal.

Oba rozdělané případy prodeje psů pochybného původu předal městský úřad policii k došetření.