„Od dětství jsem si dělal tréninkové deníčky a drželo mě to vlastně celou kariéru. Asi jsem tušil, čemu se budu věnovat. Bylo by hezké něco vyhrát i jako trenér, ale dělám krok za krokem,“ řekl klidným hlasem v rozhovoru na recepci Městského stadionu ústecký odchovanec. Ve své sbírce má český, ruský, anglický i skotský titul.

Osm dní už píše novou kariérní etapu – trenérskou. Převzal druholigový klub FK Ústí nad Labem, vrací se na místa, kde kdysi začínal. Zajímavý příběh.

„Chtěl jsem tu před pěti lety končit i hráčskou kariéru, chvíli jsem na Armě i trénoval, ale kvůli zranění to nevyšlo a já ten příběh na hřišti ukončil ve Španělsku, kde jsem hrál pravidelně,“ vzpomíná s úsměvem mimo jiné i bývalý stoper či defenzivní záložník Sparty či Liberce Jarošík.

Proč jste se rozhodl právě pro Ústí nad Labem?
Poslední dva tři zápasy jsem ho sledoval, kluci hráli dobře, což byl pro mé rozhodnutí důležitý aspekt. Je to možná trochu nostalgické, v žácích mě tu trénoval i táta, ale na to se člověk nesmí dívat. Budeme chtít být úspěšní.

Jak těžké bude navázat na úspěšného trenéra Aleše Křečka, jenž se s klubem na konci sezony rozešel?
Nebude to jednoduché, kádr se změní, ale jdeme do toho. Na aktivní fotbal na míči chceme navázat. Naše hra musí bavit nejen lidi, ale i hráče a všechny okolo. S celým realizačním týmem máme do práce velkou chuť. Chtěl jsem zapojit i místní kluky, třeba Honzu Martykána, ale třeba se k rozšíření realizačního týmu o slavné místní bývalé fotbalisty vrátíme v zimě.

ČEKÁ PROFESIONÁLNÍ LICENCI Z RUSKA

Jako asistent jste byl v Ružomberoku a Liberci, jak vzpomínáte?
Sbíral jsem zkušenosti, byla to dobrá škola. Čekal jsem na licenci. Už jsem jí dodělal, teď jí jenom z Ruska dostat sem… Pracuje se na tom.

Jaká byla studia v Rusku?

Tady jsem dělal licence C, B a A, profi tam. Je to podobné jako u nás. Měli jen jiné trenéry, třeba z Holandska a Itálie, kde je fotbal trošku jiný. Jsem rád, že jsem si to vyzkoušel. Mám i trochu jiný nadhled. Dělal jsem to pět šest let a těšil jsem se, až to budu mít. Konečně.

Spolupráce s Davidem Holoubkem, s kterým jste se znal ze Sparty, byla na zmiňovaných štacích dobrá?
Role asistenta a hlavního je jiná. Měl jsem víc volnosti, dost jsem si trénoval. Bavilo mě to, měli jsme dobrou partu, táhli za jeden provaz.

Co jste v posledních měsících dělal?
Stáže. Byl jsem tři měsíce ve Španělsku v Levante, sledoval jsem ruský Rubin Kazaň. I to chci zúročit.

Kdo vás trenérsky nejvíc oslovil?
Každý trenér mi dal něco. Už tenkrát jsem si psal, co se mi líbilo.

Psal jste si i něco od uznávaného manažera José Mourinha, který vás vedl v Chelsea?
Taky, měl jsem to štěstí, že jsem s ním pracoval. Mám i od něj napsaný tréninkový deníček. Co trénoval, co hrál. Anglie je ale specifická, nejlepší hráči světa, hrálo se každý tři dny, moc se netrénovalo. V sezoně se spíš odpočívalo, občas nějaká taktika, to se nedá moc srovnávat. Mourinho je velký motivátor, vítězný typ. Uměl stáhnout ty hlavní hráče za sebou. U něj byly důležité výsledky, tituly i poháry. Asi jako pro všechny. To já chci hrát fotbal i nějakým stylem. V tom se úplně neshodneme.

CHCE NASAZENÍA DOBROU PARTU

Deníčky si píšete po celou kariéru?
Neříkám, že od začátku, ale už když jsem byl žáček, tak to po nás v Teplicích trenéři chtěli. Psal jsem si i dorosty, táta mi dělal hodně kronik. Můžu se podívat, jak se trénovalo před třiceti lety. Vše se hodí, ale do hloubky to studovat nebudu, fotbal se mění.

Je vidět, že se na novou výzvu opravdu těšíte.
Ano, budeme do toho dávat skutečně maximum. Zkusím si něco nového, žádné extra běhání. Bude to takový španělský model. Uvidíme, jak se bude klukům líbit. První týden jsme museli udělat nějaké kruháče, fyzičku, ale bylo to dynamické, rychlé. Žádné běhaní po lese.

Jaký je tady v Ústí nad Labem pro FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU kádr?
Je tady hodně mladých hráčů, určitě dostanou šanci se ukázat. Je to jen na nich, kdo se chytí a přesvědčí, že tady chce hrát. Víme, jaká je situace, řada opor z kostry mužstva odešla, ale jdeme do toho. Je to pro nás šance.

Jako hráč máte celkem osm titulů, kolik jich chcete mít jak trenér?
Bylo by hezké něco vyhrát, ale dělám krok za krokem a teď se soustředím na Ústí. Doufám, že budeme hrát dobrý fotbal a snad na něj budou lidi chodit.

První dvě přípravy jste vyhráli (nad Plzní B 2:1 a Sokolovem 2:0). Bude pět letních prověrek stačit?
Já jsem víc nechtěl, musíme mít i čas trénovat.

Budete přísný trenér?
Mám rád, když se hraje i trénuje na 100 procent. Takový jsem byl i já a budu to vyžadovat. Když to bude šlapat, tak není problém, ale zařvat umím taky.

Volíte i kamarádský, psychologický přístup?
Dneska jsou hráči z jiného těsta, ale já byl vždycky komunikativní. Doufám, že kabina bude šlapat. Což je v menších klubech základ. Parta tady byla vždycky a sázet na ni chci i já.