Reorganizace. Tohle slovo vyděsilo spoustu trenérů i funkcionářů fotbalových celků v kraji. Co všechno obnáší, proč k ní vůbec svaz sáhl a kolik celků postihne?

„Reorganizace byla nutná,“ shrnul stručně, leč výstižně předseda Sportovně technické komise (STK) Ústeckého krajského fotbalového svazu Jan Novotný. Vždyť například jen na Litoměřicku se o uplynulém víkendu neodehrály tři zápasy v okresních soutěžích, v I. A třídě ve skupině A zase nedorazil k zápasu do Libouchce poslední Benešov. Právě to, stejně jako zkvalitnění soutěží, jsou hlavní důvody novinky, na kterou se před letošní sezónou musely připravit všechny celky v kraji.

Místo tradičních „padáků“ na chvostu tabulky se totiž letos zachrání jen hrstka vyvolených, respektive celky, které by jinak téměř bojovaly o medaile. Sestupový klíč je letos neúprosný.

KDO SESTUPUJE?

Před sezónou bylo jasné, že ve hře jsou čtyři různé varianty, neboť v Divizi B, v níž působí celky z Ústeckého kraje, byly tři týmy, Chomutov, Souš a Most. Podle toho, zda by sestoupil žádný, jeden, dva nebo všechny tři celky, by se pak sestupovalo i z krajského přeboru, a to vždy v počtu o jeden tým víc.

Krajský přebor bude mít totiž i v příštím ročníku šestnáct týmů. Vítěz letošního ročníku postoupí do divize (zbývá 15), dva týmy přibudou jako postupující ze dvou skupin I. A třídy (17). Pokud tedy spadne z divize jeden celek (18), musí sestoupit dva, pokud spadnou dva (19), musí do I. A třídy tři týmy atd.

Stejně se pak postupuje ve všech nižších soutěžích tak, aby zůstaly zachovány předem stanovené počty týmů v soutěžích. Krajský přebor zůstane jeden, stejně jako I. A třída, které byly doposud dvě, v obou soutěžích bude šestnáct klubů. Stejný počet účastníků budou mít i I. B třídy, ty byly doposud tři, nyní zůstanou jen dvě. Místo 86 krajských celků (16 + 14 + 14 + 14 + 14 + 14) jich tak zůstane pouze 60 (16 + 16 + 14 + 14).

A právě zde přichází na řadu hlavní bod. „Klíč je jednoduchý. Pokud padá jeden celek z divize, jdou dolů dva z krajského přeboru, patnáct týmů z I. A třídy a 29 celků z I. B třídy,“ prozradil sekretář krajského svazu Miloš Vitner. Vzhledem k této redukci a tomu, že z divize padá Mostecký FK, totiž sice sestoupí z krajského přeboru „jen“ dva celky, ovšem I. A třídy opustí (dohromady v obou skupinách) 15 týmů. O soutěž níž to bude ve třech skupinách dokonce 29 klubů.

V praxi se tak v I. A třídě zachrání pouze šest nejlepších týmů z každé skupiny a lepší tým na sedmém místě, z každé skupiny tak půjde dolů minimálně sedm zástupců. V I. B třídě je redukce ještě drastičtější, právo zůstat si vybojuje pouze elitní čtyřka v každé ze tří skupin plus nejlepší tým na pátém místě. Vítězové totiž postoupí o soutěž výš, z I. A třídy spadne zmiňovaných 15 týmů (7 + 7 + 1), které doplní deset přeživších (3 + 3 + 3 + 1). Zbylých sedm mančaftů budou postupující z okresních přeborů.

KVALITA SE ZVÝŠÍ, ALE CO FINANCE?

Na jednu stranu to jistě přinese zkvalitnění soutěží, neboť zůstanou opravdu jen ti nejlepší. Na druhou stranu některé kluby nemusí mít prostředky na soutěž, kterou doposud hrály. „Z I. A třídy se najednou stane de facto krajský přebor, protože se bude jezdit po celém kraji, jenž byl nyní rozdělen do dvou skupin. Pro kluby to bude finančně náročnější,“ vyjádřil své obavy funkcionář jednoho z klubů, který si ale nepřál být jmenován.

Obecně ti, kteří s reorganizací nesouhlasí, raději zůstávají v anonymitě. „V závěru soutěže jde o každý bod, chtějí zůstat i týmy, které jsou třeba na sedmém, osmém místě a jindy by byly v klidu zachráněné. Podle mě na tom nebudou škodní ani rozhodčí,“ zmínil další.

DOPAD I V OKRESNÍCH PŘEBORECH

Celá reorganizace bude mít logicky dopad i v okresních soutěžích, kam půjdou ti, kteří se neudrží výš. Pokud tedy například sestoupí z I. B třídy čtyři celky z Ústecka, určitě nebude padat z okresního přeboru pouze jeden tým. „Musí být zachován počet čtrnácti týmů v okresní soutěži. Vítěz má právo postupu do I. B třídy, poslední sestupuje. Počet sestupujících z vyšší soutěže pak určí počet dalších sestupujících z okresu tak, aby zůstalo čtrnáct celků,“ vysvětlil sekretář Okresního fotbalového svazu Ústecka Michal Kapoun.

Dalším strašákem je sestup klubů, které mají hned o soutěž níž své béčko. Takovým případem je třeba Chlumec na Ústecku, jehož A tým hraje I. B třídu a béčko působí v okrese. „Záchrana je důležitá nejen proto, že chceme hrát i příští rok krajskou soutěž, ale také abychom od sestupu ochránili naše béčko,“ nastínil chlumecký trenér Petr Škvor fakt, že dva výběry jednoho týmu nemohou hrát stejnou soutěž. Pokud tedy sestoupí A tým přímo do soutěže, kde působí rezerva, tu automaticky čeká pád, byť by brala medaile.

MAJÍ NADĚJI

Přesto ani tohle nemusí být konečný scénář. „Primární je, kolik týmů se nám do daných soutěží přihlásí. Za okres mohu říct, že vždy je nejprve nutné naplnit okresní přebor čtrnácti mužstvy, a stejně tak postupovat směrem níž,“ vysvětlil Kapoun. Pokud tedy některé sestupující celky zaniknou, sloučí se nebo se zachrání, protože taková situace nastane výš, nemusí počty sestupujících nutně souhlasit.

„Zatím nechceme vydávat soudy. První musí skončit soutěžní ročník. Ten určí, kdo by měl kam postoupit či sestoupit. Pak záleží, do jaké soutěže, na níž mají nárok, se kluby přihlásí. Teprve poté můžeme určit definitivní složení soutěží pro další sezónu,“ uzavřel Vitner.

Jedno je ale jisté, pokud se celky nechtějí strachovat a chtějí mít klidné léto s jistotou, jakou soutěž budou hrát, musí skončit tak, jak bylo popsáno…