Dlouhá léta měl český fotbal jasno, post hlavního brankáře držel pevně ve své náruči Petr Čech. Sem tam ho vystřídali Jaroslav Drobný, Jaromír Blažek či Daniel Zítka, ale všichni věděli, komu místo patří nastálo.

Nyní se situace změnila – fotbalová Evropa znovu objevuje perfektní strážce svatyň, co vyrostli pod Sněžkou. Tomáš Vaclík, Tomáš Koubek, Jiří Pavlenka. Všichni tři válí. Jak to tedy ten Karel postaví?

Největšími zkušenosti se může pyšnit Tomáš Vaclík. Je to logické, oproti svým dvěma kolegům je starší (29 let). Vybral si pro českého brankáře poněkud nezvyklou cestu. Po Spartě zavítal do Švýcarska, v dresu Basileje se vyhrál. Byl oporou, kopal Ligu mistrů. A tak není divu, že po něm před nedávnem sáhla slavná Sevilla. I tam se zatím Vaclík prezentuje velmi dobře. Je klidný, působí jistě. Své práci věří, je to profesionál každým coulem. Pokud by si teď měl kouč Karel Jarolím vybrat jedničku, dost možná by ukázal právě na rodáka z Ostravy.

Žádným nazdárkem ovšem není ani Jiří Pavlenka, který chytá za Brémy. Vše si vydřel, zdobí ho píle a poctivost. Přes Baník a Slavii šel hned do top soutěže, Bundesligy se nezalekl. Werderu zůstává věrný, vychytal si smlouvu na další tři roky. V klubu byl navíc zvolen hráčem uplynulé sezony, což je parádní počin. Kdo z vás to v jedné z nejprestižnější lize světa má? Jeho vysoká postava se v Německu neztratila, v zelenobílém dresu září. Prostor v národním týmu určitě dostane, jen si možná bude muset ještě nějakou dobu počkat.

Nejmladším z tria gólmanů je Tomáš Koubek. Toho Evropa teprve objevuje. Po průlomové sezoně v Liberci prošel Spartou a udělal dobře, že odešel z Čech do Francie. V dresu Rennes se šance chopil a je úžasný! Zdobí ho obrovská vůle a láska k fotbalu. Navíc je upřímný, za nic se neschovává. Pokud bude pokračovat stejně výtečně, v průměrném evropském mančaftu dlouho nezůstane. Jde o fyzicky dobře připraveného brankáře, který by se popasoval i s ostrovním fotbalem. Sympatickou paralelou je fakt, že v dresu francouzského celku působil i Petr Čech, jemuž nyní Koubek dělá nástupce.

Koho byste do branky národního týmu postavili vy? Rozhodování to opravdu není snadné, tipnout si můžete v naší anketě pod článkem. Ať tak či onak, tyto starosti jsou v dobách českého fotbalového temna rozhodně povzbuzující.