Když už zavítal do severního kouty republiky, využil toho k návštěvě rodičů, kteří žijí v Ústí nad Labem. Pak se vydal domů do Olomouce. Než 13. června vyrazí se Slavií na soustředění do Krkonoš a odstartuje tak cestu za obhajobou, vychutná si volné chvilky s rodinou, kterých je během sezony jak šafránu. Taky se bude točit kolem baráku a se špetkou hořkosti sledovat Euro, na němž nemusel chybět…

Martině, přiznejte se, byli při exhibici v Košťanech cítit dozvuky z oslav titulu?

Táhlo se to akorát po zápase ze soboty na neděli, pak jsme ještě měli posezení s vedením. V pondělí jsem odjížděl domů do Olomouce a tam jsem to ještě jednou zapil. Už nejsem takovej, abych hýřil celý týden. Mě to stačí jednou. Přece jen jsou kosti už starý a potom to minimálně týden rozhýbávám.

Teď máte čas na odpočinek, kam vyrazíte na dovolenou?

Mám barák, takže spíš dělám věci okolo něj. V průběhu sezony nebyl čas, moc často jsem se nedostával domů za rodinou. Možná, že ještě něco najdu a pojedeme na týden někam k moři.

Lítáte na prosluněné pláže pravidelně?

To ne, naposledy jsem byl u moře před dvěma lety, když jsem působil v Řecku. Tam jsem byl u moře celý rok, takže to stačí (smích).

Na rok v Aténách máte špatné vzpomínky, co?

Špatný vzpomínky na život ne, ale na fotbal jo. V Panioniosu to bylo strašný, ten jejich přístup k fotbalu, no hrůza.

Když jste se před dvěma lety vracel do české ligy, zamířil jste do Mostu. Mrzí vás, že Severočeši opustili nejvyšší soutěž?

Je to smutný, mrzí mě, že Most spadnul. Ten region potřeboval ligu a chtěl ji tam mít. Bylo tam hezky, byl jsem spokojený, je to velká škoda. Doufám, že jenom… I když… teď jsem viděl doplnění kádru a nevěřím tomu, že Most do ligy postoupí. Myslím si, že bude mít problém, aby se ve druhé lize udržel.

Po sezoně strávené v Mostu jste se vydal do metropole, šel jste si do Slavie pro titul?

Neříkám, že jsem v něj věřil, ale šel jsem pro něj. Říkal jsem si, že Slavia bojuje o nejvyšší příčky každý rok, a tak by se to mohlo povést. Pětibodový náskok po podzimu byl krásný a věřil jsem, že už to zvládneme, navíc jsme ještě posílili. Jarní část ale začala hrozně a až ten závěr se nám vydařil, ale díky přispění Sparty.

Že to ale byly nervy, co?

Hlavně ten závěr, když Sparta prohrála doma s Brnem a my jsme jeli do Olomouce. Pak jsme znovu jeli ven a Sparta zase hrála doma. Tam se lámal chleba a věděli jsme, že musíme vyhrát všechny tři zápasy. Potom se ukázalo, že nám stačili jen dva zápasy. Byly to velký nervy.

Okusil jste i atmosféru Ligu mistrů, kde jste se stal slávistickým hrdinou. Na tohle období se musí příjemně vzpomínat, co?

Pěkný, pěkný, bylo to krásný. Ale bylo to tak rychlý, nebyl čas se zastavit. Hrálo se středa neděle, do toho pozvánka do reprezentace a ani jsem si to nestačil vychutnat. Ten půlrok tak rychle utekl, odehrál jsem třicet zápasů a byl konec.

Letos už si to tedy víc vychutnáte, ne?

Já nevím… Myslíte, když postoupíme do Ligy mistrů? Hlavně abychom postoupili! Bude záležet na tom, jaký mančaft dostaneme a jak se dáme do kupy, aby to nedopadlo jako na jaře, to jsme nehráli moc dobře.

Mluvilo se o tom, že se do Slavie vrátí Patrik Berger, on ale nakonec zakotvil ve Spartě. Co tomu říkáte?

Mě to překvapilo, s Patrikem jsem mluvil, když se otvíral nový stadion a všechno bylo na dobrý cestě. Pokud ale nedostal nabídku od Slavie, tak ani nemohl do Slavie jít. Dostal nabídku od Sparty a Portsmouthu, tak si vybral podle toho, co je pro něj lepší.

Jak vidíte obhajobu ligového titulu? Dá se čekat pořádná tlačenice na trůn.

Já jsem za to rád, o to víc bude liga zajímavější. O titul bude bojovat pět šest týmů - Slavia, Sparta, Brno, Ostrava, Teplice, Liberec - takže to může být hodně zajímavý. Bude záležet na tom, jestli se klubům podaří udržet hráče.

Odborníci tvrdí, že v novém Edenu bude Slavia silnější. Vnímáte to stejně?

Hlavně věřím, že tam bude chodit víc lidí. Neříkám, že na Strahov jich chodilo málo, ale byly zápasy, které by si zasloužily lepší diváckou kulisu. V Edenu už se fanoušci nemají na co vymlouvat. Kdyby jich chodilo kolem sedmi deseti tisíc, to by bylo krásné.

V sobotu startuje Euro, budete přilepený k televizi?

Na fotbal se dívat budu, i když těch fotbalů mám už dost. Celý rok se díváme na nějaký fotbaly, ve Slavii obzvlášť, protože máme trenéra, který nás na každý zápas připravuje tak, že dvakrát až třikrát do týden sledujeme video. Ale šampionát bude zajímavý, tak se budu koukat. Uvidíme, jak se nám vyvede. Věřím, že na sto procent postoupíme ze skupiny, pak se uvidí.

Měl jste fantastickou sezonu a musí vás mrzet, že vás trenér Karel Brückner nezval s sebou na šampionát, co?

Udělal jsem všechno pro to, abych se na Euro dostal. Byl jsem v první lize, hrál jsem Champions Laegue, dostal jsem se do sestavy roku. Víc jsem pro to nemohl udělat. Já mám čistý svědomí, že si trenér vybral někoho jinýho, to už je věc trenéra a ne moje.

Cítíte, že jste prožil v uplynulé sezoně vrchol kariéry?

Vrchol to určitě byl. A nejen pro mě, ale i pro Slavii, ta takovou sezonu nikdy neměla.

Zanedlouho vám bude už 38 let, jak dlouho byste chtěl ještě vydržet v profesionálním fotbalu?

Ještě rok mám ve Slavii a pokud zdraví dá, tak to natáhnu co se dá. Já nemám kam spěchat, fotbal mě baví a pokud o mě bude ještě někde zájem, tak budu dál hrát.

Máte nějakou představu o klubu, ve kterém byste chtěl kariéru ukončit?

Nejlepší by to bylo na výsluní, takže to je Slavie, pokud by mi tedy nabídla pokračování smlouvy. Sparta a Slavia jsou u nás top klub a nikam jinam bych nešel. Možná bych zvažoval nabídku z Olomouce, když by nic jiného nebylo, tak bych kariéru asi ukončil doma.

A co Ústí? Tam jste přece přičichl k fotbalu…

To ne (smích).

Jen jsem vtipkoval… Sledujete vůbec počínání ústeckých fotbalistů?

Hodně dlouho jsem tam vyrůstal, asi do osmnácti let. Ústí sleduju, i když teď už míň. Jsem rád, že ve druhé lize jsou, je to příjemný. Ústí by ale potřebovalo nejvyšší soutěž a ani fotbal ani hokej tam teď nemá. Ta ostuda, co se stala v hokeji, to nebylo dobrý pro celý kraj. Má to negativní vliv nejen na severní Čechy, ale i celorepublikově. Pohybuju se ve vrcholovém sportu a takové věci, co se staly v ústeckým hokeji, to se nedělá.