„Když se Honzovy naradila dcera, šli jsme to se spoluhráči oslavit do české restaurace. Pořádně jsme jim ukázali, jak se má za to vzít,“ líčí zážitky příští měsíc 31letý Jarošík, který tento týden tráví reprezentační přestávku v rodném Ústí nad Labem.

Jirko, v úterý jste si šel zatrénovat do Chuderova, kde jste odchovancem. Jak na vás reagovali hráči, když jste se zjevil v kabině?

Už jsem si s nimi byl zatrénovat asi před dvěma měsíci a v pohodě. Žádný rozdíl nebyl vidět (smích).

Nejsou z vás vykulení?

Nééé, jsou v pohodě. Nejsem tady poprvé. Navíc s některými jsem byl i ve škole.

Jak dlouho v Ústí zůstanete?

V posledním utkání jsme vyhráli v Tomsku 4:0 a trenér byl rád, tak nám dal tři dny volna. Cestou letadlem nám dal den navíc, to je prostě Rusko. Tam když se jednou vyhraje, tak je všechno možné. S Honzou jsme trenéra ptali, jestli nám nedá ještě jeden den extra a on nám ho dal (smích). Doma tak můžeme být až do pátku, takže super.

Co všechno chcete během volna stihnout?

Nepřijel jsem se válet. Po návratu začínáme pěkně zostra, máme tam brazilského kondičního trenéra, který nám dává zabrat, tak tady musím něco dělat. Ale jen lehce (smích). Jsem rád, že si může zatrénovat v Chuderově. S bráchou jsem stihnul i golf. Trošku porelaxovat. Taky se vydám na dva dny do Prahy.

Teď k angažmá v Rusku. Naplnili se vaše představy?

Trošku mě pořád trápí zranění. Jinak pereme se o poháry a to jsem chtěl (Křídla sovětů hájí šestou příčku – pozn. red.). Doufám, že to na konci dopadne. Hrajeme atraktivní fotbal, což se mi líbí.

Patří Samara mezi fotbalová města?

Průměrná návštěva v Rusku kolem třicet tisíc, to je super. Stadion nic moc, ale když se zaplní, tak je to hezký.

Jak se změnila ruská liga od doby, kdy jste před třemi lety s CSKA Moskva slavil titul?

Je víc sledovanější. Je tam víc lepších hráčů, průměrní se tam těžko dostávají. Liga nemá favorita, je to vyrovnané. Těžko se vyhrává venku. Do pěti let budou všude nové luxusní stadiony, jen v příštím roce otevřou tři čtyři nové stadiony. Ruská liga furt roste.

Do Ruska se hrne spoustu špičkových fotbalistů, ale taky jich mnoho utíká na zápas Evropy. Jako třeba Roman Pavlyuchenko. Co říkáte na jeho přestup do Tottenhamu za 14 milionů liber?

Pro mě je to docela překvapení, že odešel za tak velký peníze. Povedlo se mu EURO, ale původně tam ani neměl hrát. Měl štěstí, že se zranil Pogrebnyak. Uvidíme, co Pavlyuchenka v Anglii čeká. Z dnešního Spartaku někoho prodat za tak velký peníze mi připadá jako luxus. Spartak není tak dobrý tým. Teď ztratili kvalitního hráče, kterých moc nemají. Zatím se ale drží zuby nehty, teď zase vyhráli gólem z 94. minuty. Je to neuvěřitelný, že se drží nahoře, protože tam hrají dorostenci.

Ostrava tedy má šanci přejít přes Spartak do základní skupiny Poháru UEFA, co?

Myslím si, že jo. Zrovna v pondělí jsem koukal na její zápas se Slavií a docela se mi líbila. Svěrkoš byl nejlepší na hřišti. Škoda, alespoň remízu si Ostrava zasloužila.

Zpátky k Samaře. Ve čtvrtek slavil váš spoluhráč Jan Koller narození druhé dcery. Šli jste malou Kateřinu zapít, když se táta vrátil od poradu do Samary?

No tak samozřejmě. Pořádně jsme jim ukázali, jak se má za to vzít (smích). Jenda pozval celý tým a šli jsme do české restaurace. Bylo to hezký.

Jste s Kollerem sousedi?

Honza bydlí kousek ode mě, asi deset minut. Je to v takové té hezčí čtvrti, na nábřeží u řeky.

Je „Dino“ v Rusku spokojený?

Jenda je takovej skromnej, takže mu to tam nevadí. Jezdí starou volhou nebo nivou nebo co to má. Byt si našel dobrej, je v pohodě.

Teď se i poprvé trefil…

Po sedmi zápasech mu to tam spadlo, tak má radost. I všichni okolo, protože ho kupovali jako kanonýra a čekají od něj góly.

Jak jste na to střelecky vy?

Jsem na tom podobně jako Jenda, zatím jsem dal jen jeden gól. Asi čtyřikrát jsem hrál obránce a těch šancí bylo míň. Snad to bude lepší, pro nás oba.

Před nedávnem došlo ke změně na trenérské lavičce u české reprezentace. Co říct k Bücknerovýmu následovníkovi Petru Radovi?

Trošku mě překvapilo, že vyhrál Rada, s ním jsem moc nepočítal. Moc ho neznám osobně, vím kde trénoval a čeho dosáhl, ale že by měl trénovat nároďák… Je to těžký. Ve světovém žebříčku jsme v první desítce a myslím si, že to měl vzít někdo s větším jménem. Začal dobře, tak aby v tom pokračoval.

O vás je známo, že jste si s Brücknerem nepadli do oka. Co teď, máte dveře do reprezentace otevřené?

Četl jsem, že je mají všichni otevřené… Musím hrát a podávat dobrý výkony, ale je blbý, že Hozna se zřekl reprezentovat. Takhle byla šance, že by se jel Rada podívat i do Ruska a osobně by mě viděl. Nechám to otevřený, zatím mi to nevadí.