Svěřenci kouče Svatopluka Habance se díky sérii devíti zápasů bez prohry dokázali vyhrabat z absolutního dna druholigové tabulky až na její 5. místo. Na příčku zajišťující postup do nejvyšší soutěže ztrácí pouhé dva body. To už je pořádný důvod k radosti!

„Samozřejmě z toho máme radost, ale musíme být nohama na zemi. Myslím si, že pokud uděláme ještě sedm bodů, tak jsme zachráněni,“ řekl s úsměvem na rtech kouč týmu po posledním podzimním utkání, ve kterém Ústečané rozdrtili celek Slovácka 4:0.

„Devětadvacet bodů za podzim je na nás opravdu hodně. Mít ztrátu dva body na postupové příčky je sen, taková hezká pohádka. Z posledních devíti zápasů jsme udělali 25 bodů, to je něco neskutečného,“ nemůže stále uvěřit Habanec.

A není divu! Jeho tým po zpackaném vstupu do sezony bojoval o holé přežití v soutěži a mluvilo se o výměně na trenérském postu. „V kabině jsme si ale s klukama řekli, že to není trenérem, že je to v nás, že musíme něco změnit a prolomit to,“ vypráví nejlepší podzimní střelec FK Ústí Michal Valenta.
Následovala série, kterou v krajské metropoli nepamatují, a jen se potvrdilo, že výměna kouče by byla krokem zpět. „Když se vyhrají dva zápasy v řadě, tak si pak mančaft víc věří, dokáže střílet branky. Navíc se nám zlepšila defenzíva,“ vysvětluje Habanec výkonnostní růst týmu, kterému hodně pomohly příchody útočníků Nádeníčka, Vondráška a Pilíka. Do té doby totiž Ústečané neměli jediného klasického forvarda a na hrotu hrál rychlonohý záložník Rudnytskyy.

„Příchodem těch tří hráčů se nám paradoxně zlepšila i defenzíva. Všichni jsme táhli za jeden provaz, a to se na hřišti ukázalo,“ řekl šťastně kouč a pokračoval: „Musím poděkovat fanouškům, kteří na nás chodili. Myslím, že v posledních zápasech jsme předváděli slušné výkony, hráli jsme kombinačně a dávali jsme i góly, což je kořením fotbalu.“

Teď čeká na družinu kouče Habance zimní přestávka a zasloužený odpočinek. Zaútočí na jaře na postup do nejvyšší soutěže? „První liga určitě nenastane. Zázemí ani kádr na tom nejsou ligově. Jsem ale rád, že budeme mít klidnou zimu,“ přiznává Habanec a trápí ho jen očekávané změny v kádru. „Určitě dojde k nějakým obměnám týmu, jenom si přeju, aby byly co nejmenší,“ dodává kouč.

A jaká bude zimní příprava FK Ústí? „Ta není nikdy příjemná. Zažil jsem jich moc, ale vždycky je to hnus. Po psychický stránce to ale určitě bude lepší, než loni,“ přiznává zkušený stoper Michal Valenta.