„Nejraději bych zůstal vRusku nebo šel hrát jinam vEvropě. Zastavím se ina Spartě,“ plánuje fotbalista Jiří Jarošík, kterému končí kontrakt vKřídlech Sovětů ze Samary.

Váš ruský klub měl velkolepé plány, ale nakonec je ztoho jen desáté místo. Kde bylachyba?

Chtěli jsme hrát evropské poháry, ale sezona byla taková nahoru dolů. Vúvodu jsme se motali nahoře, jednu chvíli jsme byli první. Všechno bylo vpořádku, jak po herní stránce, tak ifinance. Potom se to otočilo, všechno bylo špatné. Zaplaťpánbůh, že tokončí.

Proč přišel ten zvrat?
Hráli jsme nahoře a všichni už si na nás dávali pozor. Měli jsme dobrý tým, ale potom přišly nefotbalové problémy.

Finanční?
Ano, finanční. Ty mají vRusku na tým velký vliv. Lidi okolo klubu se najednou začali starat ovšechno jiné než ofotbal a podle toho to dopadlo.

Vy jste se dostal do křížku svedením a hrozila vám výpověď. Do médií jste vypustil něco, co se prezidentovi Křídel Sovětů nelíbilo. Týkalo se to právě té finančníkrize?
Oni se to snažili ututlat, ale já, když jsem věděl, že nás čeká jeden znejtěžších měsíců, tak jsem chtěl vzbudit zájem ofotbal vSamaře a trošku jsem novinářům prozradil něco znaší kuchyně. To se vedení nelíbilo. Já to pochopitelně myslel dobře, chtěl jsem, aby se vedení probudilo a něco stím začalo dělat. Bohužel místo toho mi dali pokutu…

Svašimi výkony ale muselo být vedení spokojeno, ne?
Celou sezonu jsem odehrál jako stoper a neměl jsem nějaké výkyvy. Myslím, že jsem si držel lepší standard.

VSamaře vám končí smlouva. Nezkusíte to ve slavnějším ruském klubu? Zájem projevil FK Moskva…
No, nevím co bude. Bude záležet na nabídce. Kdyby přišla nějaká výjimečná, ten klub by hrál poháry, tak bych vRusku asi ještě rok vydržel. Přece jen si mě tady víc váží než doma. Znám ligu iprostředí a kdybych šel jinak, tak bych se musel všechno znovu učit. Asi bych to zvažoval, ale když nebude zajímavá nabídka, tak bych šel někam do Evropy.

Získat ten pátý ligový titul a stát se tak vtomhle směru rekordmanem?
Přesně, ta vidina tam pořád je.

Zájem ovás projevila iSparta a Jablonec. Budete snimi jednat?
Jednat ani ne. Se Spartou jsem domluvený, že se tam po sezoně zastavím a řekneme si, co a jak, jestli by byl zjejich strany zájem. Pan Pelta (šéf Jablonce– pozn. red.) mi už volal, to se asi ví. Jeho nabídky si vážím, ale přednost by dostala Sparta. Ta by pro mě byla vČesku číslojedna.

ATeplice vás nelákají? Knim máte taky vztah a navíc útočí natitul.
Jo, tak Teplice, to by bylo hezké. Získal jsem tam dvakrát titul mistra republiky vžácích, mám na ně dobré vzpomínky. Na druhou stranu tam nikoho neznám. Mají krásný stadion izázemí, ale… no, možná Ústí postoupí do ligy a budu přemýšlet spíš oněm. Prioritou je Rusko a Evropa, takže uvidíme, cobude.

Kdy chcete mít jasno?
Kolikrát se vRusku ještě nedohrála soutěž a kluby už přemýšlely, co bude dál. VEvropě ivRusku je teď ale krize, takže musíme počkat tak čtrnáct dní, než se ten přestupový trh začne hýbat. Navíc jsem po dlouhé době ze sezony zklamaný a chci si od toho trošku odpočinout. Teď pojedu na dovolenou a třeba až se za čtrnáct dní vrátím, tak se něco nového objeví.

Konkrétní nabídku zatím nemáte?
No, mám takové oťukávačky, nějaké náznaky. Ale toho vždycky je a nakonec stojí za něco jen jedna nabídka.