Mnoho z nich čekalo na tenhle okamžik celou kariéru. Mezi prvoligové debutanty v FK Ústí patří i obránce Lukáš Dvořák. „Plno z nás nemá žádný ligový start, teď si konečně splníme sen,“ těší se na nedělní premiéru mezi smetánkou.

Historický okamžik se blíží. Napětí stoupá, co?
Přirovnal bych to spíš k nadšení, asi to bude muset trenér trochu kočírovat (úsměv). Postupem to pro nás nekončí - další krůček je záchrana, to by byl další velký úspěch. Myslím, že jsme o kousek silnější, než jsme bývali ve druhé lize.

Jakým fotbalem byste se chtěli prezentovat? Hrnout se do útoku jak ve druhé lize, to už asi nepůjde, že?
Hlavně bych si přál, abychom nebyli za otloukánky. Nemůžeme se hnát bezhlavě dopředu, ale zase bych nechtěl, abychom byli devadesát minut zalezlí. Chceme hrát kombinačně, aby se na to dalo koukat, a radši vyhrát 3:2 než 1:0.

Nemáte obavu, jestli nepříliš zkušený kádr první ligu zvládne?
Vůbec to není o strachu, samozřejmě trochu respekt z větších klubů a velkých jmen tam je, ale jsou to stejní lidé jako my. Nemáme co ztratit a to je naše největší výhoda.

Do teď jste sledoval prvoligové útočníky jen v televizi. Těšíte se na setkání s nimi?
Když jsem některé hráče viděl v televizi, říkal jsem si, že jsou hrozní. A teď je potkám na hřišti… těším se na to (smích). Třeba Bony Wilfried ze Sparty, ty jeho nohy, na ty jsem zvědavý (smích). Všichni útočníci jsou hrozně rychlí, tak snad z toho nebudu mít zamotanou hlavu.

Vy jste jedním z několika teplických odchovanců v týmu Ústí. Bude pro vás zápas s Teplicemi tím nejprestižnějším?
Každý zápas pro nás bude malý svátek. Samozřejmě se těším na Spartu a Slavii, ale největším rivalem budou Teplice. Ty budeme chtít porazit! Hodně nás v Teplicích bydlí a já to mám na stadion kousek, takže na zápasy budu chodit pěšky. Na derby se strašně těšíme, určitě bude víc vyhecovanější. Budeme jim chtít ukázat, že nás vyhodili neprávem. Já jsem byl v Teplicích do 21 let a pak si mě pan Plíšek vzal do Ústí, kde hraju už pátou sezonu a klubově se považuju za Ústečáka.

Přestože nemáte žádné zkušenosti s první ligou, stejně jako mnoho vašich spoluhráčů, povedete tým jako kapitán. Toho si musíte vážit, co?
Je to čest být kapitánem, strašně se na to těším. Já sice mám kapitánskou pásku, ale klidně ji může mít dalších pět šest lidí. Neberu to tak, že jsem nejlepší, když jsem kapitán. Tady jsou lepší fotbalisti než jsem já.

Budete mít hlavní slovo nebo to přenecháte třeba Michalu Doležalovi, který je nejzkušenějším hráčem Ústí?
Asi si taky řeknu svoje, ale je nás tam víc, kteří mají do toho co mluvit. Snažíme se spíš povzbuzovat než nadávat, to nemá smysl. Možná z toho budeme na začátku trošku vykulení, takže si musíme pomoct.

Jak jste vlastně kapitánskou pásku získal?
Kapitánem mě zvolili proto, že jsem takový spojovací článek mezi mladými a staršími hráči. Zvažoval jsem, jestli nemám funkci složit, protože Michal Valenta nebo Pavel Džuban jsou starší a asi by si to zasloužili víc. Bavili jsme se o tom s klukama i s trenérem a všichni říkají, že páska je ve správných rukou, tak jim věřím (smích). Nějak to neprožívám.

S postupem do první ligy a příchodem posil vzrostla v obrané řadě konkurence. Jak se smíříte s tím, až někdy nebudete v základní sestavě?
Ve druhé lize byla konkurence malá a místo v sestavě jsem měl skoro jisté. Teď budu muset dokázat, že do základu patřím. Na jednu stranu je nepříjemné, když přijde nějaký nový frajer na vaši pozici, ale v tréninku vás to donutí makat na sto procent, což je strašně důležité.

Ústí bude jedním z nejchudších klubů v nejvyšší soutěži. Přesto jste museli pocítit zlepšení podmínek oproti druhé lize, že?
Já spíš sleduju tréninkové věci, ale už se snaží prát nám věci, i když je to trošku problém, protože nám je vozí do prádelny v nemocnici a nemáme je pak dva dny.

Asi i finančně jste si polepšili, co?
Navýšení smluv tam bylo, ale pořád je to v rámci toho, že klub není finančně tak silný.

Jak jste se vyrovnali s tím, že musíte hrát na teplických Stínadlech?
No, budeme hrát pořád venku…

Na druhou stranu jdete z luzných podmínek do luxusu…
Snad se z toho nepoděláme (smích). Budeme si muset zvykat na tribuny, ale už jsme velcí kluci, tak snad to bude v pohodě (smích).

Vaše tažení za postupem fanoušky moc nezajímalo. Věříte, že do Teplic na první ligu začnou chodit?
Doufám, že na nás bude chodit spousta lidí. Možná se to v tom dvacetitisícovém stadionu ztratí, ale věřím, že fanoušci budou slyšet.