Na tento zápas všichni fotbaloví fanoušci z Ústí čekali. Jejich tým se utkal v první lize se svým regionálním rivalem z Teplic!

Utkání mělo ještě jednu pikantní příchuť. Přestože se hrálo na teplických Stínadlech, jako domácí tým bylo vedeno paradoxně Ústí. Právě Teplice jim totiž na první ligu svůj stadion půjčily.

Dohrávka pátého kola Gambrinus ligy mezi Ústím nad Labem a „hostujícími“ Teplicemi skončila 0:2. Když se oba týmy potkaly naposledy v lize, psal se rok 1952.

Na utkání do Teplic tehdy přišlo 18 000 lidí. Včera si našlo cestu do ochozů teplického svatostánku 7 315 diváků.

Poslední vzájemný zápas ve druhé lize v roce 1996 přilákal také skoro 7 000 diváků.

Fotbalisté Teplic slaví

Poprvé v sezoně dokázali vyhrát a k tomu ještě ve velmi prestižní bitvě s Ústím nad Labem. V podkrušnohorském derby zvítězili svěřenci kouče Jiřího Plíška 2:0.

„Oddechli jsme si. Kvůli tomu, že jsme čekali na vítězství a hráli jsme zrovna proti Ústí, byla atmosféra na hraně. Jsme hrozně šťastní, že jsme konečně zvítězili,“ líčil po utkání své dojmy teplický trenér Jiří Plíšek. Úleva v jeho tváři byla evidentní.

Tepličtí sice byli vedeni v zápise o utkání 5. kola jako hostující tým, přesto si na svém stadionu počínali jak jinak než jako domácí. Už v prvním poločase si vytvořili několik šancí, které však ještě brankou neskončily.

Nejblíže ke gólu měl Zoubele. Ač se ocitl sám tváří v tvář Novákovi, ústeckého brankáře nepřekonal, a to ani natřikrát. „Tohle musím dávat, to měl být gól,“ sypal si popel na hlavu Lukáš Zoubele. Nakonec ale litovat nemusel.

Po změně stran Tepličtí začali přidávat na obrátkách a Ústečtí naopak lapat po dechu. Převahu žluto-modrých přetavil v 73. minutě v první gól Mahmutovič. V závěru rozložený domácí tým dorazil hlavou střídající Došek. „Potřebovali jsme tři body, a to se povedlo. Věřím, že nás to nakopne,“ doufá Pavel Verbíř, který nastoupil ke svátečnímu derby s kapitánskou páskou.

Borci ze Stínadel se začínají zvedat ze dna tabulky, naopak nováček soutěže k němu padá. Porážka v prestižním derby může Ústečany mrzet o to víc, že svému rivalovi byli důstojným soupeř a mohli pomýšlet na body.

„Teplice se trpělivou hrou dostaly až ke gólu, který pramenil z naší chyby. Zápas měl náboj, bavil diváky a jsem docela smutný z toho, že jsme ho nezvládli,“ přiznal trenér Ústí Svatopluk Habanec, který část své kariéry strávil v Teplicích.

Stejně jako Michal Doležal. „Neřekl bych, že bychom prohráli kvůli nezkušenosti. Teplice měly víc šancí a rozhodl první gól,“ krčil rameny nejzkušenější hráč Habancovy družiny, která si vypracovala největší šanci po hodině hry.

To se Jindráček šikovně uvolnil ve velkém vápně a dělovkou z úhlu vyprášil teplickému gólmanovi Grigarovi rukavice. Kdyby ústecký útočník mířil lépe, utkání klidně mohlo dopadnou úplně jinak…

ZPRACOVALI Pavel Mikeš a Vladimír Mayer