Tenhle průlomový okamžik byste neměli propásnout!

Města leží jen pár kilometrů od sebe a jejich týmy jsou hodně provázané. Osm Ústečanů se v minulosti snažilo prosadit se v Teplicích, řada z nich tam pořád bydlí a ve stejném klubu hráli nebo trénovali i všichni tři trenéři.

Teplice mají v klubu pořád menšinový akciový podíl, ještě před pár lety ho považovaly za svou farmu a letos ho nechaly hrát na svém stadionu.

„Budu trochu potlačovat emoce. Někteří starší hráči asi cítí, že by v Teplicích měli dostat šanci. Budu to muset krotit. Bojím se nějakých tvrdých zákroků a podobně,“ uvedl na klubovém webu ústecký kouč Svatopluk Habanec. „Teplice už vyhrát musí a udělají vše, aby nás dostaly pod tlak. My se musíme přizpůsobit, aby se nám povedlo udržet bezbrankový stav a když dáme branku, tak jsme na koni my.“

Rivalita je cítit i na druhé straně. Teplický kouč Jiří Plíšek před pěti lety odstartoval svou trenérskou kariéru v českém fotbale právě v Ústí, formou hostování klubem prošla šestice teplických hráčů.

„Osa ústeckého týmu se formovala již za mého působení. Navíc velká část hráčů, kteří tam jsou, prošla mýma rukama buď v Teplicích nebo v jiných týmech, takže většinu z nich dobře znám,“ řekl Plíšek, jehož tým bude v derby veden jako hostující, a tak usedne na opačnou lavičku než je zvyklý. „Možná budeme mít trošku problém s orientací, ale věřím, že to zvládneme,“ usmál se trenér Plíšek.

Všichni aktéři očekávají důstojnou atmosféru, která by přimomněla léta dávno minulá. Když se oba týmy potkaly naposledy v lize, psal se rok 1952 a přišlo 18 tisíc lidí, poslední vzájemný zápas v druhé lize v roce 1996 přilákal skoro 7000 diváků.

„Vyprodáno asi nebude, buďme realisty, ale kdyby přišlo kolem deseti tisíc, tak by to byla výborná atmosféra,“ doufá Tomáš Vondrášek.

„Čekáme velkou návštěvu, pokud přijde pod osm tisíc lidí, tak to bude velké zklamání,“ připojil se ústecký záložník Michal Doležal, který přišel ze Stínadel před letošní sezonou. Proti Teplicím si v lize zahrál už dvakrát v době, kdy hostoval v Hradci Králové. „Jednou jsme vyhráli a jednou remizovali,“ pochlubil se aktivní bilancí zkušený Doležal, který by společně s exteplickými Jindráčkem a Veverkou nemusel dnes nastoupit kvůli dohodě klubů. Žádný zákaz startu však ještě před víkendem neplatil.

Kvůli provázanosti hráčů v obou klubech bude derby obzvlášť vyhecovanou záležitostí. Fotbalisté by se klidně mohli předhánět v tom, kdo vypíše větší prémii.

„Zrovna jsem byl na kávě s Honzou Francem, tak jsme se trošku hecovali,“ prozradil na teplickém webu útočník Vondrášek, který před časem střílel góly v dresu ústecké Army.

Podkrušnohorské derby vypukne na teplických Stínadlech dnes v 18 hodin a přímým přenosem ho vysílá Česká televize.

Pravděpodobné sestavy:

Ústí n. L.: Novák - Valenta, Džuban, Polák, Hyčka - Doležal (Benčík), Zachariáš, Martykán, Volek - Kraut, Jindráček.

Teplice: Slavík - Vidlička, Lukáš (Matula), Rosa, Siva - Verbíř, Ljevakovič, Stožický - Mareš, Mahmutovič - Došek.

Absence: Krbeček, Vrtělka (nejistý start), Doležal, Jindráček, Veverka (možný zákaz startu kvůli dohodě klubů) – Kalivoda, Klein (nejistý start).

ZPRACOVALI Pavel Mikeš a ČTK