Trenére, jak byste shrnul premiérový podzim v první lize?
Já jsem žil v euforii, že jsme vůbec postoupili z druhé ligy. Náš postup byl pro hodně mužstev a celou fotbalovou veřejnost docela šok. Brzy jsme však zjistili, co ta nejvyšší soutěž obnáší. Naším snem bylo získat po sedmnácti zápasech stejný počet bodů, což se nám bohužel nepovedlo. Na druhou stranu musím říct, že ten sen se dal splnit. Mrzí nás zápasy doma s Brnem, Českými Budějovicemi, na Slovácku a v Hradci Králové. Naše obranná fáze nebyla taková, jakou by si tato soutěž zasloužila.

Co se musí změnit, abyste byl na konci soutěže o hodně spokojenější než dnes?
Pokud se máme vyhnout záchranářským pracím, musíme minimálně na třech postech posílit. Pokud by se nám podařilo získat čtyři nová jména, šance na udržení je opravdu reálná. Bodová ztráta není až tak markantní.

V úvodu sezony jste disponoval nedostatkem obránců. Přišel Janů, ale i tak už asi bylo jasné, kde vás bude tlačit bota…
Na sezení s představenstvem bylo řečeno, co a jak dál v otázce hráčů. Chceme na jaře poslat kvarteto hráčů na hostování, ale zároveň potřebujeme nejen posílit kádr, ale hlavně základní sestavu.

Už se ví, kdo půjde pryč a kam?
V první řadě by se to měli dozvědět hráči. Příští čtvrtek bych jim to rád oznámil.

Chcete v zimní přestávce přivést nové tváře. Kvůli finančním možnostem se asi nebudete poohlížet v zahraničí, že?
Určitě ne. Já říkám všem těm skautům a manažerům, kteří nám chtějí pomoct, ať klidně v lednu přivedou osm, deset hráčů. Budou mít pak měsíc na to, aby se ukázali. Poté už nebude čas na nějaké testování. Chceme být připravenější než před začátkem ligy, kdy jsme měli opravdu málo času na to, vyzkoušet kvalitně posily.

Hodně fotbalových expertů se při sledování zápasů Army shodlo, že vaše herní pojetí je sice sympatické, ale spíše sebevražedné…
Souhlasím, ale body za umělecký dojem se nedávají. Mohli jsme hrát na nepropustnou obranu a bránit v desíti lidech. Je asi fakt, že bychom s touto taktikou měli možná víc bodů, ale zase by na nás pak nikdo nechodil. Hrajeme hlavně pro fanoušky.

Aklimatizace po postupu do Gambrinus ligy byla hektická, že?
Máte pravdu. Měli jsme před sezonou krátký čas na odpočinek a relaxaci. Když to řeknu z vesela a nebudu dnes stále zamračený, tak jsme tři dny proslavili a čtyři zbylé dny padly na volno.

Může se trenér v průběhu sezony stejně jako hráči zlepšovat po taktické stránce?
Stoprocentně. Tak jak mají hráči svoje chyby, tak jsem měl určitě i já ty své. Sám si je pak kriticky zhodnotím.

Čeká vás zimní přestávka. Jaká bude pro vás i pro hráče motivace do jarních bojů?
Motivací pro nás všechny bude asi fakt, že v každém dalším utkání můžeme už jen překvapit. Přes zimu si všichni odpočineme. Já jsem během těch sedmnácti duelů hodně zestárnul.

Který zápas v jarní části pro vás bude klíčový?
Určitě první tři kola. Olomouc a Slovácko doma a Teplice „venku“.