Už není kam couvnout. Žádná šance na reparát, nulová tolerance. Jednomu z dvojice Ústí nad Labem Vítkovice se v pátek krátce před sedmou večer odvalí balvan ze srdce, druhého spláchne vodopád slz o soutěž níž. Duel 30. kola Fortuna národní ligy rozhodne o druhém sestupujícím, který doprovodí o soutěž níž Frýdek-Místek.

„Bylo by divné, kdyby před takovým zápasem nebylo cítit napětí,“ přiznal trenér Ústí Aleš Křeček. „Věřím ale, že ho dokážeme přeměnit v pozitivní motivaci a utkání zvládneme,“ dodal vzápětí kouč, který zažívá takto vypjatý moment poprvé.

„Dnes jsem se o tom bavil se svými kolegy, všichni hrajeme zápas, kde by se přímo o sestup utkávaly v posledním kole právě dva týmy, kterých se to týká, poprvé,“ pravil po čtvrtečním tréninku Army.

Ta měla celý týden v klasickém režimu, žádná utužovací akce, ani regenerace navíc, neproběhla. „Nebyl důvod něco měnit. Předchozí zápasy byly úspěšné, proto jsme nechtěli rytmus nabourávat,“ objasnil.

Ústí drží v rukou takřka všechny trumfy. Trumf číslo jedna? Domácí prostředí. Právě v něj věří i Křeček. „Věříme, že nás požene bouřlivá kulisa. Diváci chodili, i když se nám nedařilo, jezdili za námi ven, čehož si moc vážíme. Kdy jindy by měla přijít rekordní divácká návštěva?“

Trumf číslo dvě? Forma. Ač je tento fakt lehce diskutabilní, neboť Vítkovice posledních pět duelů neprohrály, zvítězit dokázaly jen dvakrát. Body za remízy odevzdaly dokonce i sestupujícímu Frýdku-Místku či donedávna v boji o záchranu namočené Olympii Praha! To Arma má sice z posledních pěti kol jednu porážku, čtyři duely v řadě ale vyhrála! Překvapila i silný Hradec Králové či Příbram.

NA REMÍZU NEHRAJEME

Trumfem číslo tři může být i postavení v tabulce. Arma si hýčká tříbodový náskok, stačí jí tedy nepohrát a může slavit. Právě podzimní duel ve Vítkovicích skončil 0:0, tento výsledek by nyní Armě stačil.

To ale rázně odmítl domácí lodivod. „Rozhodně nebudeme hrát na remízu. Kalkulovat s tím, že nám stačí 0:0, by se nám mohlo krutě vymstít,“ je si vědom.

V případě, že by totiž Vítkovice v závěru udeřily, či vyválčily jakoukoliv jinou výhru, srovnají se sice bodově s Ústím, díky lepšímu vzájemnému zápasu se ale zachrání právě ostravský celek. Černý Petr zůstane Ústí i v případě, že na 33 bodech zůstane i Táborsko.

I proto musí hrát Ústí aktivně. Tak, jako v minulých duelech, kdy to neslo své ovoce.

Vynucenou změnu v sestavě Army, tabulku Fortuna národní ligy a bilanci vzájemných zápasů mužstev bojujících o záchranu naleznete v pátečním tištěném vydání Ústeckého deníku