Fotbalisté Ústí už znají jméno nového trenéra. Klub se dohodl s Alešem Křečkem, který má zkušenosti z první i ze druhé ligy. Jasným cílem je posbírat co nejvíc bodů a zachránit Armu ve 2. lize.

Arma po špatných výsledcích odvolala trenéra Skálu i jeho asistenta Petra Fouska, na středeční tiskové konferenci představila nástupce. „Vzhledem k postavení v tabulce nastaly, a možná ještě nastanou, změny. I přes současné umístění město za klubem stojí, my určitě neskládáme zbraně,“ řekl Libor Zajíček, předseda představenstva.

KLESAJÍCÍ VÝKONNOST

„Sportovní výkonnost šla dolů, celé jaro už bylo špatné, zlepšení nepřišlo ani během podzimu. Vzhledem k tomu, že mimo přestupní období nešlo provést změny v kádru, rozhodli jsme se k výměně trenéra,“ ozřejmil místopředseda představenstva Jiří Dušek. „Bylo potřeba dodat týmu nový impuls, což Jiří Skála chápal. Potřebujeme získat co nejvíc bodů a zachránit Armu ve 2. lize,“ stanovil jasný cíl.

Příchod nového trenéra byl velice rychlý. Vasil Simkovič, druhý místopředseda představenstva klubu, využil svých kontaktů v pražské Slavii, už v neděli večer tak Křeček věděl o zájmu Army.

„Celý přestup se udál dost rychle, ale tak to ve fotbale chodí. Už když jsem odcházel z Varnsdorfu na Slovensko, bylo to podobné,“ přitakal nový lodivod Ústí. „V pátek hrajeme důležité utkání, které, věříme, nás posune k lepším zítřkům,“ doplnil Simkovič, proč Ústí tolik spěchalo.

„Nabídku jsem přijal s pokorou, beru ji však jako velkou výzvu. Na úrovni 1. a 2. ligy mám zkušenosti,“ popsal Křeček. Ten prošel ve druhé lize Zlínem či Varnsdorfem, který dokázal zachránit v soutěži, v loňské sezoně dotáhl jako asistent Vlastimila Petržely zpět mezi elitu Baník Ostrava.

V nejvyšší soutěži působil jako asistent u pražské Slavie, krátce vedl i brněnskou Zbrojovku. Vyzkoušel si také angažmá na Slovensku. S sebou si přivedl i svého asistenta.

„Trenér má právo vybrat si svůj realizační tým, takže jsme mu dali možnost zvolit si svého asistenta,“ podotkl Heidenreich, který chce vytvořit maximálně vhodné podmínky Skálovu nástupci.

„Nejbližší spolupracovníky si má trenér vybírat sám, protože jim musí věřit, musí si sednout lidsky a mít stejnou vizi,“ potvrdil také Křeček, který si zvolil jako svojí pravou ruku Juraje Šimurka, s nímž působil už v Ostravě. „Nebylo to jednoduché, protože někteří moji spolupracovníci byli pod smlouvami, jsem moc rád, že Jurajovi to vyšlo,“ neskrýval nový trenér Ústí radost.

POZITIVNÍ DOJMY

„Nejsem v Ústí ještě ani 24 hodin, seznámení s týmem na mě ale udělalo dojem. Rozhodně zde nepanuje poraženecká nálada, naopak, všichni chtějí se situací něco udělat. Z minulosti znám Pavla Pilíka z reprezentace do 16 let a také Jirku Pimparu z Ostravy,“ popsal Křeček své první chvíle u nového týmu.

„Dojem z prvního tréninku byl dobrý. Do noci jsem pak sledoval videa ze zápasů, například první poločas v Příbrami byl dost kvalitní. Myslím, že základ je výborný, určitě zde je na čem stavět. Dosavadních osm bodů je málo, ale já věřím, že se zachráníme,“ dodal optimisticky. 

TRÉNOVAT TÝM UGANDY MI DOMA NEPROŠLO

Novým koučem Army je Aleš Křeček, který loni coby asistent Vlastimila Petržely pomohl vrátit Baník Ostrava mezi elitu. V Ostravě mu však neprodloužili smlouvu, v Ústí podepsal zatím do konce sezony, pokud však splní misi a Arma se ve 2. lize zachrání, doufá v její prodloužení. Jako perličku přidává jednu z kuriozit, která se mu naskytla mezi nabídkami k trénování.

Jak dlouho trvala jednání?
První kontakt byl v neděli v podvečer, kdy mi přišla zpráva, zda bych vůbec měl zájem trénovat v Ústí. Druhý den jsme se potkali v Praze, stanovili si požadavky a večer jsme byli domluvení.

Proč jste se rozhodl nabídku Ústí přijmout?
V průběhu mého volna jsem měl i jiné nabídky z druhé ligy, ale nedošlo k dohodě. Ústí mi předložilo jasnou nabídku, proto jsem se rozhodl ji přijmout.

Cíl je tedy jasný?
Nemůžeme se bavit o ničem jiném než zachránit soutěž. Teprve pak můžeme řešit další perspektivy, protože cíle Ústí směřují určitě výš než hrát o záchranu.

Jak moc znáte kádr?
Osobně znám dva hráče, Pilíka a Pimparu, ale tým znám ze vzájemných zápasů, vím, že spousta hráčů tu spolu hraje už dlouho. Myslím, že mužstvo je kvalitní a má určitě na to hrát minimálně střed tabulky.

Čeká vás těžký Hradec, musíte tým nakopnout co nejdříve. Jak? Nemáte obavy?
Tohle v mém rozhodování nehrálo roli. Je to výzva a buď se bojíte, nebo ne. Já z toho strach nemám. Nyní už moc nenatrénujeme, je potřeba spíše dostat hráče do pohody než překopávat všechno, co tu bylo. Je tu dost dobrých věcí, na které bych chtěl navázat, musíme dát hráčům novou energii.

Co bude vaší prioritou ve zbývajících čtyřech utkáních?
Jednoznačně body, tomu musíme podřídit vše. Nemůžeme koukat, zda budeme hrát pěkně nebo ne.

Chtěl byste zůstat déle?
To je otázka, která je pro mě zásadní. Nerad bych, aby to byl jen nějaký štěk, ale aby to angažmá mělo nějaký smysl. Teď je stanovený první cíl, který je jasný, ale pokud se splní, je zde prostor pro další práci. Vedení klubu mě ujistilo, že cíle jsou tu daleko vyšší.

Přivedl jste si svého asistenta Juraje Šimurku…
Je to můj dobrý přítel a kolega, s nímž jsem byl už na dvou angažmá, jsem rád, že na mou nabídku kývl. Mám několik zkušeností z klubů, kde se měnil jen trenér a ostatní zůstali, a nebylo to ideální. Proto jsem si dal tuto podmínku a klub to respektoval.

Jaká byla zkušenost pracovat s Vlastimilem Petrželou?
Je to výrazná osobnost. Známe se už ze Slovenska, v Baníku se naše spolupráce prohloubila. Tam to fungovalo velmi dobře, on byl ten, kdo je často zdrbal, já je zase pohladil, takže chemie trenérů byla výborná. On si hodně hleděl manažerské práce a trénování, na mně byla práce na hřišti, což byla velká zkušenost

Jste zlý nebo hodný trenér?
Umím obě role. Teď ale určitě není situace, kdy bychom měli rozkopávat koše, naopak je třeba, aby si hráči zase začali věřit. Pokud je to však potřeba, dokážu být hodně zlý.

Jak hodnotíte váš konec v Ostravě?
I přesto, že jsme měli nějaké indicie už během jara, dozvěděli jsme se to po telefonu na dovolené. Překvapilo nás to, protože jsme dokázali postoupit, celou sezónu jsme se drželi na špici, ani tak jsme ale šanci pokračovat nedostali. Nerozešli jsme se ale ve zlém. Spíše mě mrzelo, že byl konec sezóny a nebylo už příliš prostoru si hledat nové angažmá.

Od nového trenéra jste nedostal nabídku pokračovat?
Ne, ale nepřekvapuje mě to. Myslím, že trenér by měl pracovat s lidmi, které zná, totéž požaduji i já. Nabídku bych tedy ani nepřijal, protože se neznáme, to by nedělalo dobrotu.

Přirostl vám Baník k srdci?
Dělat fotbal v Ostravě je fantazie. Když jsme hráli v Ústí, přijelo nás podpořit 600 fanoušků. Dělal jsem fotbal na Slavii, fanoušci z Tribuny sever byli také výborní, ale to, jak nás podporovali fanoušci Baníku ve 2. lize, to v Česku nemá obdoby.
Trénoval jste i Slávii, kdo od dob vašeho působení v kádru zůstal?
Milan Škoda, Jarda Zmrhal a Simon Dehli, který přišel v zimě, dále pak Jarda Bílek, který ale nehraje úplně pravidelně.

O záchranu hraje i Varnsdorf, kde jste trénoval…
Už jsem dostal zprávy, kde mi lidé gratulovali, zároveň ale říkali, že doufají, že se nezachráníme na jejich úkor. Pro mě je priorita Ústí, ale byl bych nerad, kdyby Varnsdorf spadl, protože jejich výsledky sleduji. Asi každý trenér má vztah ke klubům, kde působil.

Nějaká perlička na závěr?
Mezi nabídkami k trénování byl i národní tým Ugandy. To bylo zajímavé, měli silné soupeře v kvalifikaci o MS, ale doma mi to neprošlo (smích).