Bývalý reprezentant Karel Rada si chtěl po konci kariéry odpočinout od fotbalu. Jenže pak začal vozit na tréninky svou dceru a už to jelo. Teď je z něj kouč ženské reprezentace.

„Nejdřív jsem trénoval dceru. Postupně jsem do toho zabředával, až jsem do toho zabředl úplně,“ vypráví s úsměvem vicemistr Evropy z roku 1996 a někdejší opora Teplic. „Ženský fotbal trénuju už osm let a od žákyň jsem se dostal až k áčku nároďáku. Je to hodně práce, ale baví mě to,“ říká spokojeně nový kouče reprezentace Rada, který se snaží ženský fotbal posunout blíž k evropské špičce.

V úterý se Češky představily v Ústí nad Labem, kde vzdorovaly olympijským vítězkám z Německa. V duelu světové kvalifikace podlehly dvojnásobným mistryním světa 0:1 po vlastním gólu. „Je mi to líto kvůli holkám. Ale je vidět, že jsme udělali kus práce.“


Německo je gigant, kterému patří druhé místo světového žebříčku. Zahrát si s takovým týmem musí být pro české hráčky čest a velký svátek, co?
Všichni jsme se na to těšili. Německo je jedním z nejlepších týmů světa a my se od něj máme co učit. Už jen zahrát si s takovým soupeřem je obrovská výzva. Chtěli jsme to odehrát důstojně.

Dá se síla německé ženské reprezentace srovnat s tou mužskou?
Určitě. Akorát v ženském fotbale jsou ty nůžky víc rozevřené. Některé země teprve začínají s ženským fotbalem, zatímco top týmy, které hrají už delší dobu a mají vypracovanou základnu, jsou o kus dál. Jinak kvalita a síla mužské a ženské reprezentace Německa se dá srovnat.

O vítězi skupiny a přímým postupujícím na MS je nejspíš dopředu jasno. Jak to ale vidíte aspoň s postupem do baráže o jedno volné místo, kam se dostanou čtyři nejlepší týmy z druhých míst?
Německo je favorit skupiny, to je jasná věc. Víme, že jeho kvalita je velká. Pokud se chceme posouvat dál, tak takové zápasy musíme hrát a sbírat zkušenosti. Po Německu nás letos čekají zápasy se Slovinskem a Islandem, které musíme zvládnout. Pro mě jako trenéra je nejdůležitější, abychom sbírali body. Chceme jich nasbírat co nejvíc, abychom přispěli do koeficientu a české kluby byly zařazené do Champions League a měly dobré pozice při losech.

Jak si na tom stojí český ženský fotbal v porovnání s Evropou? Reprezentaci patří 37. místo na žebříčku FIFA.
Postupně to jde nahoru, podmínky se pomalu zlepšují. Potřebujeme ještě víc podpořit ženský fotbal, abychom se mohli přiblížit evropské špičce. Já nás beru za evropský průměr, špička má obrovskou kvalitu. Máme co zlepšovat, takže prostor tady je. Myslím si, že jsme schopní se postupně posouvat dál.

Je pro vás vysněnou metou postup na nějaký šampionát?
V některé kvalifikaci už bychom chtěli uspět a dostat se na nějaký šampionát. Ale tomu předchází spousta dalších věcí. Určitě je to zkvalitnění českých soutěží a zvětšení základen. Od nejnižších kategorií až nahoru musí neustále docházet ke zlepšování, abychom se mohli posouvat dál. Ženský fotbal se neustále rozvíjí a té práce je hodně. Pro mě je zásadním krokem zkvalitnění první ligy. Sparta a Slavia mají nejlepší hráčky, které u nás jsou a v ligových zápasech nemají potřebnou konkurenci. Musí hrát mnohem víc těžších zápasů, aby se to pak promítlo v Lize mistrů a reprezentaci.


Reprezentace je tvořena téměř výhradně hráčkami rivalských týmů Sparty a Slavie. Jak spolu holky vychází?
Tady je to úplně v klidu (úsměv). Jsme nároďák a všichni to tak cítí. Z holek vyzařuje, že jsme jeden tým. Je jedno, z jakého klubu každá je. Teď jsme se dívali na mužské derby a společně fandili. Holky se mezi sebou hecují, má to správný náboj, ale všechno je to v rovině toho, že jsme jeden tým.

Proč jste se rozhodl vstoupit do ženského fotbalu?
Já jsem se nerozhodl (úsměv). Kariéru jsem končil s tím, že nechci trénovat. To byla moje první slova. Po devatenáctileté profesionální kariéře jsem si chtěl od fotbalu odpočinout, ale díky dceři jsem se k tomu po půl roce vrátil. Holka začala hrát fotbal a já jsem ji vozil na tréninky na Viktorku Plzeň, kde jsem pak začal trénovat. Postupně jsem do toho zabředával, až jsem do toho zabředl úplně (smích). Ženský fotbal trénuju už osm let a přes žákyně, juniorky, ženy v Plzni, mládežnické reprezentační výběry jsem se dostal až k áčku nároďáku.

Celou kariéru jste byl v mužském kolektivu. Složitě jste si zvykal na ženskou kabinu?
Je to rozdíl (úsměv). Člověk se neustále učí vnímat prostředí a vnímat ty holky. Jejich nastavení, ta hlava je občas trošku jiná. Musím s nimi jinak pracovat a vnímat je jinak než kluky.

Lákalo by vás někdy trénovat mužský tým?
Zatím mě to neláká. U ženského fotbalu jsem dostal hodně práce a prostoru, takže o tom neuvažuju. Uvidíme, co přinese pozdější doba, ale teď o tom vůbec nepřemýšlím. Tady je té práce dost a hlavně mě to baví (úsměv).