Mohl byste se krátce představit?
Josef Zitko: Myslím, že mě každý zná. V ústeckém fotbale působím jako hráč 30 let, jako funkcionář asi 12 let. Jsem předsedou okresu, předtím jsem působil jako člen komise rozhodčích, byl jsem i ve výkonném výboru krajského fotbalového svazu, dva roky jsem měl na starost komisi rozhodčích.
Tomáš Uxa: Jsem ročník narození 1971. S fotbalem jsem začínal v Ústí na Armě. Pak jsem hrál chvilku v Brozanech. V roce 1994 jsem odešel do Německa, kde jsem strávil 25 let jako hráč i jako trenér. Před dvěma lety jsem se vrátil do Trmic, kde působím v roli trenéra.

Rozhodl jste se pro kandidaturu na předsedu. Jaké jsou vaše hlavní cíle?
Josef Zitko: Chci, aby okres fungoval tak, jak funguje teď. Za těch 12 jsme ho někam dotáhli a chceme v tomto pokračovat dál. Chceme ho rozvíjet zejména v otázce mládeže, práce s trenéry mládeže. Všechno situujeme ohledně mládeže.
Tomáš Uxa: Hlavním cílem je vrátit mládež k fotbalu. Zamezit spekulacím ohledně podplácení a tlaků, které se tu v poslední době objevovaly. Chtěl bych obnovit nábory mládeže, letní kempy, na kterých by byly osobnosti z větších klubů. Mám kontakty v Německu, takže bych chtěl uspořádat turnaje v zahraničí, mluvím o mládeži. Chtěl bych větší vybavení okresních výběrů, aby v nich byli kondiční trenéři, fyzioterapeuti a lékaři. Chci podporovat trenéry, aby měli trenérské licence, ukázkové tréninky v klubech pro mládež. Chtěl bych odměňovat amatérské rozhodčí, aby došlo k zamezení spekulací ohledně uplácení. V neposlední řadě chci spolupracovat s okolními okresními svazy v otázce hostování rozhodčích ve vypjatých duelech.

Jaký je váš názor na hnutí Fevoluce?
Josef Zitko: Kdo chce dělat fotbal, ať ho dělá. Ale musí si uvědomit, že fotbal na těchto úrovních se dělá zadarmo a ne proto, aby se určití lidé zviditelnili.
Tomáš Uxa: Úplně se s Fevolucí neztotožňuji.

Jaký je váš názor na rozhodčí v rámci OFS Ústí?
Josef Zitko: Je jich málo. Za posledních 12 jsme udělali nějaký postup v náborech a vzdělávání rozhodčích. Jsou to mladí rozhodčí, se kterými musíme pracovat a musíme je vychovat. Pracujeme na tom vehementně, ale jsou to lidé, kteří dělají chyby stejně jako hráči. Chceme se soustředit na to, aby bylo více mladých a perspektivních rozhodčích
Tomáš Uxa: Za mě je rozhodčích nedostatek, hodně z nich už je v důchodovém věku a musí vypomáhat. Většinou přijedou na zápas tři mladí rozhodčí, já bych to viděl jinak. Hlavní by byl zkušený a dva pomezní mohou být mladíci, kteří se budou učit.

Pokud byste byl zvolen předsedou, kterou věc byste udělal jako první?
Josef Zitko: V dnešní době je to hodně těžká odpověď. Fotbal se nehraje, stagnuje kvůli opatřením ohledně covidu. Vyloženě první věc nemám. Musíme reagovat na rozjezd soutěží, udělat rozpis soutěží. Musíme se připravit na postupy a sestupy při případném dohrání soutěží. Samozřejmě musíme rozlosovat nový ročník. Uvidíme, kolik oddílů zůstane aktivních. Odpověď není tak jednoznačná, protože to závisí na vládních opatřeních. Určitě ale budou první kroky směřovat k tomu, aby se soutěže rozjely a fungovaly.
Tomáš Uxa: Všem, kteří by mě zvolili, bych nabídl, že po dvou letech mohou zhodnotit mé účinkování ve funkci předsedy a pokud budu mít podporu nadále, tak zůstanu. Pokud ne, tak po dvou letech mohu odstoupit. Chtěl bych mít transparentní finance a všechno, nejen finance, řešit co nejčastěji on-line.