Deník se rozhodl mediálně podpořit úsilí těchto lidí a přichází s novou pravidelnou čtvrteční rubrikou Lidé svatého Floriana. V rámci této rubriky vám postupně představí všechny sbory ústeckého okresu.

Jako prvního jsme vyzpovídali nejvyššího krajského a okresního předsedu dobrovolných hasičů Pavla Doubravu.

Co je hlavním úkolem dobrovolných hasičů v obcích?
Když vyzdvihnu dvě hlavní části, tak jde o zásahovou jednotku a dobrovolnou činnost. Členové zásahových jednotek vyjíždějí k různým zásahům, kde je zapotřebí pomoc dobrovolných hasičů. Ostatní členové spolku se zase starají o prevenci, osvětovou činnost nebo práci s dětmi v obci, pořádání kulturních akcí typu mikulášská, dětský den atd.

Kdy vznikl v Ústí spolek dobrovolných hasičů?
Jestli máte na mysli okresní sdružení, tak v roce 1871.

Kolik mají na Ústecku dobrovolní hasiči spolků a členů?
V rámci okresu je 24 jednotlivých sborů, které mají přes tisíc členů. V kraji je to přes 140 sborů s více jak desítkami tisíc členů.

Co je takovou běžnou denní náplní dobrovolného hasiče?
Stará se o požární zbrojnici, techniku a podporuje činnost spolku v obci.

Je nějaká akce v nejbližších dnech, kdy mají možnost čtenáři Deníku vidět práci hasičů na vlastní oči?
V sobotu pořádáme od 9 hodin závod dětí u hasičárny v Malém Chvojně.

Jsou ještě další aktivity, o kterých byste chtěl veřejnost informovat?
Pořádáme letní tábory pro malé hasiče do Chorvatska, z českých míst je to pak Zvůle u Jindřichova Hradce nebo v nedalekém Rumburku. Dospělí dobrovolní hasiči zase mají možnost vyjet na dovolenou s požárním sborem. Je to taková náplast za jejich celoroční práci.

KOZLŮV POČIN

Pavel Doubrava – Starosta krajských a okresních dobrovolných hasičů
v Ústí nad Labem.

Za svůj největší počin považuji dát dohromady všechny spolky a jednotlivé členy z celého kraje. Někdy to člověka stojí opravdu hodně úsilí. Vždyď jen na Ústecku je nás tisícovka. Teď nás třeba čeká zasedání celostátní rady hasičů, které proběhne v pátek a v sobotu právě v Ústí. Jinak si vzpomínám na svůj zásah v Telnici v zimě, kdy se nám podařilo vytáhnout z hořícího domu ženu. Bohužel její popáleniny byly tak rozsáhlé, že se jí lékařům nepodařilo zachránit. Za svůj život si jinak neeviduji komu jsem kdy pomohl.
Ve čtvrtek 25. června představíme Sbor dobrovolných hasičů Neštěmice, který v květnu oslavil své 120. výročí od založení