Spolek čítá dvacet sedm mužů, sedm žen a pět mladých hasičů. Od svého vzniku spolek vykonal pro obec spoustu potřebného.

Od prací ryze dobročinných až po ty hasičské. Mikulášské besídky, dětské dny, plesy – to jsou právě dobročinné akce, které by se bez jejich pomoci neobešly.

Černý rok

Hasičské akce však spolek za poslední roky vykonává jen okrajově. Na přelomu roku 1999 a 2000 potkalo hasiče z Neštěmic to nejhorší, co může každý spolek potkat. Hasičům byl odebrán statut jednotky požární ochrany. Rázem tak přišli o celou požární stanici a vybavení.

„Bylo to pro nás hodně těžké. Tenkrát se s námi nikdo pořádně nebavil, museli jsme vyklidit prostory a hotovo,“ vzpomíná se smutnou tváří Jaroslav Opálecký starší.

Dnes je situace krapet lepší. Vztahy s radnicí se mnohem zlepšily. Hasiči se mohou pochlubit i novým zásahovým vozidlem, které si dali sami dohromady.

„Situace se opravdu o hodně zlepšila. Máme jako dobrovolný spolek v radních, včetně paní starostky, velkou oporu, což je pro práci hasičů velice důležité,“ uvedl starosta jednotky Jaroslav Opálecký mladší.

Jde o dotace

Po nešťastných letech usiluje sbor zpátky o zařazení do jednotky požární ochrany, aby dosáhli na státní dotaci.

„Vše si hradíme z vlastní kapsy. Nebýt sponzorů a okolních sborů dobrovolných hasičů, které nám v případě nouze poskytují zázemí, nemohli bychom fungovat. Zařazení zpátky do jednotky požární ochrany je nutné. Finanční dotace, na kterou bychom tím pádem měli nárok, by nám pomohla udržet provoz zásahového vozidla a zajistit materiální zabezpečení členů,“ dodal starosta sboru.

Neštěmičtí hasiči se zúčastňují i soutěží. I přesto, že mnohdy soutěží s vypůjčenou nebo zastaralou technikou, mají za sebou dobré výsledky. Mohou se chlubit prvním místem v okresní soutěži mužů, pátým místem útoku z vozidla nebo druhým místem požární všestrannosti do pětadvaceti let.

Ve čtvrtek 2. srpna představíme další Sbor dobrovolných hasičů, tentokrát z Řehlovic.