„Děti se často střídají, chvíli je to baví, pak ale většinou končí. Dlouho jsme hledali pořádného dětského vedoucího, což se nám naštěstí podařilo, takže v posledním roce vše konečně funguje jak má. Kroužků a zájmových činností je dost, k hasičům se dnes nikdo moc nehrne. Já jsem u hasičů začínal v sedmi letech, dnes je mi čtyřicet a stále mě to baví. Dnešní mládež má ale spoustu jiných aktivit,“ říká ke stavu jednotky a zájmu dětí starosta SDH Chlumec – Martin Mikeš.

Chlumecká výjezdová jednotka má 22 lidí, nedávno zasahovali například u převráceného kamionu ve Varvažově. Za sebou mají také dvě cvičení v Chabařovicích, kde se trénovala především evakuace osob.

Chlumečtí mají také tři čestné členy, nově se k nim přidali starosta obce Roman Hanusch a místostarosta Jiří Říha, kteří se čestnými členy stali při nedávných oslavách ke 130. výročí. Dříve bývala chlumecká hasičárna jednou z nejmodernějších, nyní však na spoustu věcí chybí peníze.

„Kuriozitou je, že sdružení vlastní Avii, která je ideální kupříkladu pro děti, které vozíme na různé soutěže a soustředění. Nikdo z nás však nevlastní řidičské oprávnění na autobus, které je k tomuto vozidlu potřeba. Prozatím jsme tak odkázáni na dopravce, ale vozit třeba osm dětí ve velkém autobuse také není zrovna ideální. Obec by nám snad mohla pomoct, takže by si mohli alespoň tři lidé řidičský průkaz rozšířit. To by nám dost pomohlo,“ pokračuje strarosta chlumeckých hasičů.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN SDH Chlumec naleznete zde

Po revoluci začalo sdružení v Chlumci trochu upadat a chvíli trvalo, než se tamní hasiči opět postavili na nohy. Velkou zásluhu na tom měl velitel Lubomír Štěrba, který sbor hodně držel a dovedl ho tam, kde je nyní, opět mířící vzhůru. „Loni bohužel Štěrba zemřel. Řekli jsme si však, že nás to nesmí položit, semkli se a začali pracovat na oslavách výročí, které jsme slavili letos,“ dodává Martin Mikeš.

Úspěch má v Chlumci také soutěž O Putovní Floriánovu Putýnku. Je to soutěž, ve které jde hlavně o legraci, ale zároveň se tam trénují i hasičské dovednosti. Soutěž obsahuje disciplíny jako jízda zručnosti, chůze na chůdách, štípání špalků, šplh na laně a další.

Na soutěže dojíždějí chlumečtí hasiči také třeba do Ryjic či Telnice. Děti se kromě Putýnky účastní také celoroční hy Plamen, důraz je však kladen i na získávání odborností jako je strojník, kronikář, hasič a dalších.

Že jsou hasiči hybnou pákou obce dokazují i na řadě dalších akcí od čištění kašny, přes práce na různých akcích a oslavách, které si bez nich lidé nedokáží ani představit.

ZPRACOVAL Martin Klimeš