V současné době má spolek šedesát aktivních členů. Výjezdová jednotka má šestnáct členů a je napojena na operační středisko krajských profesionálních hasičů.

„Vyjíždíme při mimořádných událostech s veškerou naší technikou, jako je stříkačka Tatra 148, Liaz a Avie. Nedávno jsme zasahovali při záplavách v Předlicích. Odčerpávali jsme vodu ze sklepů. K zásahům sice používáme vyřazenou techniku profesionálních hasičů, ale nám dobrovolníkům ještě službu dělá a to je hlavní,“ říká předseda Gustav Vošický.

„Hlavním úkolem ve městě je však především u dobrovolných hasičů preventivní činnost a práce s dětmi,“ upozorňuje předseda.

V současné době mají chabařovičtí hasiči ve svých řadách dvacet čtyři dětí. Ty se schází jednou týdně, vždy v pondělí.

„Úkolem vedoucích je hlavně děti seznámit s prací dobrovolného hasiče a připravit je na závody, kterých se pravidelně zúčastňují,“ dodává.

Od loňského roku se mohou chabařovičtí hasiči pochlubit mezinárodní činností. Vrámci evropského partnerství záchranářů se jim povedlo navázat v březnu 2008 spolupráci s německými dobrovolníky z Pirny.

„Oni si nás prakticky našli. V Německu nemají dobrovolné hasiče, ale spolky THW. Jde o dobrovolné záchranáře, kteří se nespecializují jen na hasičinu, ale na všechny záchranářské práce. Dokonce jako město na řece, mají i říční záchranou jednotku. Tehdy záchranáři z Pirny sháněli nějaký dobrovolný spolek z českého pohraničí, který se zabývá obdobnou činností, jako oni. Oslovili nás, podepsali jsme smlouvu a partnerství bylo na světě,“ říká ke vzniku navázání spolupráce předseda.

Jinak jsou chabařovičtí hasiči jako každý jiný dobrovolný spolek v České republice. Městu pomáhají s pořádáním dnů dětí, mikulášských, plesů, čarodějnic a dalších kulturních akcí.

„Pravidelně pořádáme výlety po památkách a zajímavostech v okolí a to nejen pro dobrovolné hasiče, ale pro všechny obyvatele Chabařovic. S mateřskou školkou pravidelně spolupracuje na pořádání různých akcí pro děti,“ dodává k funkci spolku Vošický.

Příští čtvrtek představíme dobrovolné hasiče z Chuderova.