Hlavně rozhodčí

V současné době má spolek devět členů a jeho hlavní prací je rozhodcovská činnost při jednotlivých kláních v hasičských dovednostech, ať na okresní, krajské či republikové úrovni.

Další činností hasičů je pořádání různých setkání a soutěží. V součastných dnech jednotlivý členové spolku připravují historicky první mistrovství Mistrovství České republiky družstev sborů dobrovolných hasičův Ústí.

„To začne 18 září a předcházet mu bude krajské kolo soutěže, ze kterého vzejde 15 vítězných družstev mužů a stejný počet žen. V den zahájení se otevře také výstava moderní hasičské a policejní techniky, kterou okoření ukázka výcviku z dob dávno minulých,“ prozradil k chystanému mistrovství předseda ústeckých hasičů Milan Herout.

Založení a činnost městského hasičského sboru v Ústí začala v roce 1871, byla vzorem pro venkovské obce. Z počátku vzhledem k poloze města měl sbor české a německé členy. Podle dochovaných spisů byl prvním prozatímním předsedou ustanoven František Josef Peschke. Do roku 1914 působil sbor ve městě bez větších potíží.

Až první světová válka utlumila z počátku činnost sboru. Řada členů musela narukovat do války. Po ukončení války a vzniku Československé republiky v roce 1919 došlo k znovu k obnovení činnosti dobrovolného spolku hasičů.

Dalším důležitým mezníkem v působnosti hasičů v Ústeckém okrese byla druhá světová válka. Tehdy podle dochovaných spisů 1042 českých hasičů obětovalo ve válce svůj život a 2088 jich bylo uvězněno.

Přes toto oslabení se po osvobození ujímají hasičské orgány ihned své činnosti. První hasiči, kteří přicházejí do pohraničí obnovují hasičské sbory. Nebylo tomu jinak ani v Ústí. Předlický řídící učitel Čeněk Roubíček, byl jako tehdejší nejobětavější funkcionář jmenován vedením ústeckých dobrovolných hasičů.

K profesionálům

V roce 1954 dochází k historicky zásadní události v působnosti dobrovolných hasičů. Dochází postupně k přeměně dobrovolného sboru na profesionální jednotku. Ta měla hlavně za úkol zásahovou činnost, kterou do této doby vykonávali dobrovolní hasiči. Řada tehdejších dobrovolníků se podílí na výcviku adeptů, kteří se rozhodli vstoupit do řad profesionálních hasičů.

„Dnes se už přes náš věk nemá smysl mít aktivní jednotku požární ochrany. Spolupracujeme s profesionály na akcích pro děti. Naposledy jsme se zúčastnili akce pro žáky druhého stupně na Erbenově vyhlídce, kde děti ukazovaly své dovednosti v oblasti požární ochrany,“ dodává Herout.
Příští čtvrtek představíme dobrovolné hasiče z Chuderova