„To víte dnes lidé k dobrovolným hasičům moc nehrnou. V Chuderove nám rostou sice nové vilky jak houby po dešti, takže se obec rozrůstá, ale lidé raději dělají na svém, než aby se dali k dobrovolným hasičům a pomohli obci,“ povzdechl si velitel jednotky Lubomír Šindelář.

Mají jednotku

I přes vyšší věkový průměr hasičů se chuderovští hasiči mohou pochlubit aktivní jednotkou JPO3.

Ta je napojena na krajské operační středisko profesionálních a pomoci je schopna do pár minut zasáhnout.

„V případě povolání vyjedeme do deseti minut, včetně příchodů do hasičárny a převlečení,“ chlubí se velitel jednotky Lubomír Šindelář.

Naposledy hasiči zasahovali u hořícího balíku slámy. „Profesionálové nás povolali, že u nás hoří na louce sláma. Největší plameny uhasili oni, my jsme už jen dohašovali a hlídali, aby nedošlo k opětovnému rozhoření,“ vysvětloval práci dobrovolníků Šindelář.

Co se týká práce z mládeží nedělají chuderovští hasiči žádnou.

„Ne že by jsme nechtěli, ale děti mají dnes jiné zájmy, než chodit do hasičů. Nikdo by u toho stejně dlouho nevydržel. Dnes děti táhnou počítače, playstationy a jiné věci než hasiččina. Sbor nemá ani vedoucí, které by se malým hasičům věnovali,“ vysvětloval Šindelář.

Za nedlouho oslaví hasiči v Chuderově sto desáté výročí. Za tu dobu pro obec vykonali spoustu potřebného.

„Hlavně za totality. Nebýt dobrovolníků, neměla by dnes obec školku, neměli by fotbalisté kabiny a to je spoustu věcí na kterých jsme se jako hasiči podíleli,“ pokračoval o vývoji sboru v obci velitel.

Další nádrž

Chuderovští hasiči se mohou pochlubit další raritou. Mají dvě požární zbrojnice. Jedna je přímo v Chuderově a další v Radešíně. Jde si sice o malou jednotku, která má pár členů, ale je schopna v případě potřeby zasáhnout.

„Pár našich aktivních členů pochází přímo z Radešína, navíc je zde nádrž, kde můžeme v případě potřeby čerpat vodu,“ uvedl k současné funkci spolku Šindelář.