Členové byli zařazováni i do žňových hlídek, dělali odborné přednášky jak předcházet požárům. Velitelé sboru měli na starosti dobrou připravenost celého družstva. Vznikla i jednotka složená z žen, které aktivně pracovali. Alespoň tolik je možno zjistit z kroniky ryjických hasičů.

Z historie novější stojí za zmínku soutěž o putovní pohár, kterou Sdružení dobrovolných hasičů (SDH) Ryjice od roku 1997 každoročně pořádá. Soutěží se o útok z vozidla, proudem vody musí hasiči shodit tři terče v co nejkratším čase.

Této akce se zúčastňují i přespolní jednotky dobrovolných hasičů. Letos se soutěž na hřišti v Ryjicích uskuteční 17. října od 9.00 hodin, takže se fanoušci požárního sportu, ale i všichni ostatní mohou sami přesvědčit o tom, jak ryjický hasičský sbor funguje.

V roce 2002 se ryjický sbor hasičů podruhé pokusil překonat rekord v dopravě vody na dálku. Na letišti v Mimoni se shromáždilo 154 hasičských vozů, aby z Máchova jezera dopravili vodu přes bývalý vojenský prostor Ralsko.

Rekordu se zúčastnilo dalších 162 sborů, tzn. 1418 osob + 191 doprovod, celkem bylo použito 2635 hadic, kterými proteklo 231 880 litrů vody. Světový rekord, na kterém má svou účastí podíl i SDH Ryjice, nakonec padl v délce 52 700 metrů.

Sbor se pravidelně účastní Memoriálu Standy Enocha, Hasičské noci v Telnici, či Floriánovi putýnky. Naposledy je lidé mohli vidět na oslavách v Povrlech, kde se účastnili hasičské fontány.

„Jinak samozřejmě pořádáme také třeba dětský den, pálení čarodějnic, či hvězdicové pochody na hrad Blansko. Spolupracujeme s obecním úřadem, s kterým dobře vycházíme. Bez podpory, kterou nám úřad poskytujeme, bychom fungovat nemohli. Sami bychom těžko sehnali peníze na potřebnou techniku. Ono to ani takhle není ideální, protože se něco vymění, něco jiného se porouchá. Nejlepší by bylo vyměnit vše na nové, ale na to bohužel peníze nejsou,“ říká Petr Říha, který je v SDH Ryjice již třicet let.

„Na práci mě baví především to, že je potřebná, je to práce pro lidi,“ vysvětluje hasič, který je v Ryjicích již třetí generací Říhů ve sboru.

Sdružení dobrovolných hasičů Ryjice spadá do kategorie JPO 5, má 38 členů, deset lidí ve výjezdové jednotce.

ZPRACOVAL Martin Klimeš