Podle pamětníka a nejstaršího aktivního hasiče v Ústeckém kraji Karla Záveského, který letos oslavil osmdesáté narozeniny, oba spolky působily spolu nezávisle až do konce druhé světové války.

Zlaté časy jsou pryč

Odsunem Němců z příhraničí zanikl německý sbor a o Předlice se staral pouze český sbor. Ten čítal zhruba sedmdesát aktivních členů.

Jeho hlavní prací bylo spolupracovat s hasiči místní sklárny a s trmickým dobrovolným hasičským sborem. Členky sboru se také intenzivně věnovaly hasičskému sportu a několikrát dosáhly na stupně vítězů v republikových soutěží.

Nejzlatější časy měli předličtí dobrovolní hasiči za bývalého režimu. Měli požární zbrojnici, techniku a vybavení. Dobrovolní hasiči nechyběli na žádném dětském dnu, mikulášské nebo plesu.

Zlomovým rokem pro předlické hasiče byl rok 1989. Tehdy se skoro všechny obce zaměřily jen na profesionální a závodní hasiče. Nově nastupující politická garnitura si dala za úkol všechno privatizovat a došlo i na majetek dobrovolných hasičů.

Chybí technika

Podle slov starostky Jany Karáskové hasiči přišli rázem o zbrojnici a techniku.

„Spousta členů od našeho sboru odešla k fungujícím sborům, aby se mohli dále v hasičině seberealizovat. To víte, když nemáte techniku a zázemí, kde se scházet, všichni se vám postupem času rozutečou,“ řekla smutně Karásková.

Předlický sbor dobrovolných hasičů se však pochlubil jednou raritkou, která nemá jen tak obdoby. Byla jim sice po sametové revoluci zprivatizovaná zbrojnice a technika, ale zase jim zůstala část předlického náměstí. Jde o místo, kde je dnes točna trolejbusů.

Jen osm členů

„V těchto místech stála dříve hasičská věž. Všechno nám prodali pod rukama, ale tento pozemek nám zůstal,“ prozradila Jana Karásková.
Dnes má sbor pouze osm členů, a když se chtějí sejít nebo uspořádat schůzi, musí u někoho doma v obýváku.

„Krajský starosta Doubrava nám sice nabízí místní zasedací místnost na krajském vedení, ale jsme už všichni v důchodovém věku a nebudeme nikam cestovat. To se raději sejdeme u někoho v obýváku, povídáme si, a domů to máme jen pár kroků,“ dodala Karásková.

I přesto, že má sbor ve své základně jen členy v důchodovém věku, je stále platný pro krajské sdružení dobrovolných hasičů. Pomáhá převážně s legislativou, pořádáním letních táborů, besídek pro děti nebo organizací závodů.