Alper Yesiltas je právník žijící v tureckém Istanbulu. Jeho velkým koníčkem je ale fotografování, kterému se věnuje ve volném čase. Do svého posledního projektu využil umělou inteligenci a vytvořil s ní jedinečnou kolekci snímků. Můžeme tak nyní obdivovat fotorealistické portréty, které ukazují, jak by slavní lidé vypadali, kdyby je nepotkal tragický osud. Na Yesiltasův projekt s názvem „Jako by se nic nestalo“ upozornil britský deník The Independent.

Oživlé celebrity

Prvním „modelem“ fotografa se stal britský zpěvák a frontman legendární kapely Queen Freddie Mercury, který v 45 letech podlehl bronchopneumonii v důsledku komplikací spojených s onemocněním AIDS. Na fotografii je oblečený v bílé košili a černých šlích, na obličeji má brýle a jeho vlasy i charakteristický knírek se zbarvily do šedivého odstínu.

Na svém instagramovém profilu @alperyesiltas zveřejnil také portrét zpěvačky Amy Winehouse, která zemřela na otravu alkoholem ve 27 letech. Na fotografii pózuje s kytarou a široce se usmívá. I Heath Ledger, kterého si většina lidí spojí s jeho slavnou rolí Jokera v snímku Temný rytíř, se dočkal podobizny, jenž zachycuje jeho pravděpodobnou podobu, kdyby nezemřel před dvanácti lety na předávkování drogami.

Umělou inteligenci využil Yesiltas i pro vyobrazení princezny Diany Ta zemřela v 36 letech při autonehodě v Paříži. Na fotografii se princezna z Walesu mírně usmívá. Na její pleti jsou už vidět vrásky a stařecké skvrny. Její blond vlasy jsou téměř bílé.

Dechberoucí a silné jsou snímky spojené s narozením dětí ze soutěže.
Porody 2022. Nejlepší snímky ze světové soutěže fascinují ještě více než loni

Na fotografiích šikovného fotografa jsou zachyceni i britský zpěvák z kapely The Beatles John Lennon, americký rapper 2Pac, popový zpěvák Michael Jackson, herec Paul Walker a herec, producent a režisér Philip Seymour Hoffman. Na sociální síti Bored Panda pak Yesiltas sdílel fotografie Elvise Presleyho, Kurta Cobaina, Janis Joplinové, Jimiho Hendrixe a Bruce Leeho.

Nadšené reakce jako motivace

Diváci byli výsledky, které fotograf nasdílel na sociálních sítích, dojati. Mnozí se podělili o své první dojmy z výtvorů umělé inteligence.

„Tohle se mi velmi líbí. Michael byl přirozeně hezký a bylo by úžasné vidět ho takhle,“ komentoval fotografii „Krále popu“ jeden z uživatelů. Jiný z diskutujících napsal, že snímek je jemný, živý a vypadá neskutečně. Pod snímkem Johna Lennona se pak další uživatel rozepsal: „Úžasné. Tyhle snímky vyzařují tolik klidu.“ I další označili nejen fotku britského zpěváka za mírumilovnou.

V rozhovoru pro The Independent Yesiltas uvedl, že nadšené reakce ho motivovaly k tvorbě dalších fotografií. „Dostal jsem většinou pozitivní komentáře. Bylo ale i mnoho kontroverzních. Ale obecně mohu říci, že reakce lidí mě povzbuzují,“ sdělil.

Za Ptačí chřipku je fotograf Michal Fanta nominován na Czech Press Photo
OBRAZEM: Fotograf Fanta získal za cyklus Ptačí chřipka cenu Czech Press Photo

Tvůrce taky vysvětlil, jak ho tento koncept napadl. „Přemýšlel jsem, co by mě udělalo nejšťastnějším,“ řekl. „Když jsem se začal vrtat v technologiích, viděl jsem, co všechno mohu vytvořit. Chtěl jsem před sebou znovu vidět některé lidi, kteří mi chyběli, a tak vznikl tento projekt,“ svěřil se.

Dále uvedl, že umělou inteligenci považuje za nástroj, který může spustit některé emoce, které si lidé dříve nedovedli představit. „Je to díky neomezeným možnostem, které nabízí, pokud ji vede člověk s dobrou představivostí správným směrem,“ dodal.