V loňské sezoně přemluvila talentovaného beka Martina Tůmu k návratu z Ameriky nabídka mateřského Litvínova. Na severu Čech odehrál extraligovou sezonu a nevedl si vůbec špatně. S Litvínovem se ale nakonec bronzový muž z juniorského světového šampionátu z roku 2005 na další spolupráci nedohodl a po několikaměsíčním zvažování nabídek zakotvil v sousedním Ústí.

Hned první duel v dresu Lvů zvládl výborně (Ústí vyhrálo nad Havlíčkovým Brodem 5:1, pozn. aut.) a mohl si oddechnout. Dnes vyjede na prvoligový led podruhé. Nadělí si k zítřejším třiadvacetinám v souboji s brněnskou Kometou první branku v ústeckém dresu?

Martine, za Ústí jste nastoupil hned v prvním utkání proti Havlíčkovu Brodu. Jaký dojem na vás 1. liga udělala?

První liga na mě udělala dobrý dojem. Zápas s Havlíčkovým Brodem byl rychlý, hrálo se v tempu a určitě to bylo srovnatelné s extraligou. Samozřejmě, že hráči v extralize jsou zkušenější, hlavně po hokejové stránce. Rychlost ale určitě první liga nepostrádá.

Jste rád, že jste si hned po vašem příchodu do Ústí mohl zahrát?

Ano. Naposledy jsem hrál na začátku srpna. To jsem si zahrál ještě ve Vítkovicích. (přípravný duel – pozn. aut.) Od té doby jsem měl dlouhou zápasovou pauzu, takže jsem rád, že jsem nastoupil.

Mluví se o tom, že favority na postup do extraligy jsou Brno, Chomutov a Ústí. Vidíte to stejně?

Určitě. Ale nemůžeme podceňovat ani ostatní celky. Třeba v utkání s Havlíčkovým Brodem, kdybychom nedali dva rychlé góly, tak to mohlo vypadat úplně jinak.

Jak se vám v ústeckém týmu zatím líbí?

Myslím si, že náš tým má hodně dobrých a zkušených extraligových hráčů. S těmi extraligovými týmy je hodně srovnatelný.

Přesto vás asi mrzí, že jste nezůstal v extralize, že?

Určitě mě to mrzí. Měl jsem pár nabídek. Ze začátku jsem jednal s Mladou Boleslaví. Jenže se tam začalo jednat i s Krstevem, kterého uvolnili z Liberce, a on měl přednost, protože je zkušenějším hráčem. Takže jsem čekal, a věděl jsem o nabídce z Ústí. Pak jsem tady začal trénovat a zájem ze strany klubu byl velký. To byl ale i z Boleslavi a té jsem v tu chvíli dával přednost. Po tom, co se do toho dal Krstev, jsem ale nechtěl čekat a ztratit ústeckou nabídku. Mluvil jsem s pány Hořavou a Kyselou, a věděl jsem, co ode mě čekají, a že mi chtějí dát hodně prostoru na ledě. Nechtěl jsem sedět někde na střídačce, jsem mladý hráč a potřebuju se vyhrát. Ústí beru jako výzvu s tím, že je to sice první liga, ale je to jeden z nejlepších týmů v téhle soutěži.

Jednal jste ale i s Vítkovicemi, kde jste dokonce nastoupil do letní přípravy. Proč to v klubu trenéra Hadamczika nevyšlo?

S Vítkovicemi jsme jednali už v létě, ale pak jsem musel zpátky do Ameriky, kde jsem čekal, co se mnou udělá Florida. Čekal jsem, jestli mi nabídnou kvalifikační nabídku nebo ne. Tu mi ale nedali a pak už jsem nemohl do Vítkovic odjet, protože jsem měl domluvené schůzky s doktory kvůli předloňské operaci. S panem Hadamczikem jsme se tedy domluvili, že přijedu až na led. Jenže mezitím ve Vítkovicích zaplnili to místo Stehlíkem, a když jsem se tam pak objevil, tak už tam bylo třináct obránců a už by bylo těžké se prosadit. Pan Hadamczik mi řekl, že bych musel se Stehlíkem bojovat o místo v sestavě, a to jsem nechtěl. Je lepší hrát, tak jsem se rozhodl pro Ústí.

A proč jste nezůstal v Litvínově, kde jste hrál v loňské sezoně?

Tam jsme se nedokázali dohodnout. Litvínov o mě projevil zájem už v lednu, ale domluvili jsme se, že to necháme až na začátek letní přípravy. Pak už jsme se ale nedohodli na penězích, protože v Litvínově mezitím podepsalo několik hráčů a nezbylo jim tolik peněz. Ale nerozešli jsme se ve zlém a doufám, že spolu ještě někdy budeme jednat.

Máte zkušenosti s juniorskými zámořskými soutěžemi. Dá se porovnávat zámořský hokej s první českou ligou?

Po rychlostní stránce ano. Hřiště je tady větší, a ani ta tvrdost nechybí. Samozřejmě hokej v Americe je přímočařejší, takový jednodušší. Tady se zase více kombinuje.

Jaké jsou tréninky pod koučem Hořavou?

Skvělé. Jsou na úrovni extraligy. I podmínky jsou tady v Ústí na úrovni extraligy, proto jsem se rozhodl pro tento tým. Zaujalo mě, jak se tady jedná s hráči, a jak se ke mně chovají pánové Hořava s Kyselou. To mi ulehčilo rozhodování.

Má podle vás Ústí na to, aby se vrátilo mezi klubovou elitu?

Určitě (důrazně).