Ve hře je hodně i pro Ústečany. Pakliže oni zvítězí pojedenácté v sezoně, vystřídají krajského soka na prvoligovém trůnu. Větší náboj by derby dvou neporažených mohlo mít snad už jen tehdy, kdyby šlo o postup do extraligy.

„Přijede největší rival a doufáme, že zvítězíme,“ burcuje chomutovský útočník a střelec Milan Procházka.

„Bude se hrát prakticky o šest bodů a o špičku první ligy, dáme do toho všechno,“ kontruje ústecký pořízek a ranař Zbyněk Sklenička.

Jakoby oba kmeny vykopaly před dávnými lety válečnou sekeru a vzájemnou nevraživost rok od roku přiživovaly. Vzájemné střety se vyznačují i velkým množstvím pěstních soubojů.

„Emoce k tomu patří, hlavně když se jedná o derby,“ vysvětluje na webu Procházka.

„Mezi Ústím a Chomutovem byla vždy velká rivalita a zápas bude určitě opět vyhecovaný,“ potvrzuje Sklenička, který se před rokem porval do krve s Révayem. „Chomutov má několik tvrdých hráčů, kteří vyloženě když se k něčemu schyluje, tak do toho jdou a chtějí se prát,“ vykládá pro hokej.cz téměř dvoumetrový a více jak stokilový bijec.

Chomutovští mají na Ústečany pifku, zvlášť od doby, co jim Lvi v roce 2007 vyfoukli ve finále postup do extraligy. Krev znovu tekla dokonce v „přáteláku“ letos v létě, tvrdá řežba se ani nedohrála…

„Nedokážu odhadnout, jestli se to poslední utkání přenese do ligového zápasu. Jsem v Chomutově prvně a teprve tu atmosféru kolem derby poznávám,“ drží se při zdi kouč KLH Radim Rulík. „Chceme uspět jako v každém utkání,“ dodává.

Ústecký trenér krotí vášně. „Hrajeme o první místo, ale že bychom z toho byli vykulení, to ne,“ mávne rukou Petr Rosol. „Zatím o tolik nejde, jsme teprve na začátku sezony.“

Ať je na ledě jedna mela nebo víc, hlavním rysem derby je především kvalitní hokej. O ten se starají zejména hráči s extraligovou historií. V tomhle ohledu jsou na tom lépe Chomutovští, jejich elitní pětka Bombic, Pulpán, Procházka, Kraft, Duda nahání strach. Naproti tomu Lvi těží ze zkušeností útočníka Alinče, Janků či gólmana Orcta.

„Víc než krásný hokej očekávám boj,“ míní Rosol, jenž může mít důvod k optimismu větší než jeho protějšek. Ústečané v Chomutově prohráli v základní části naposledy v únoru 2005! „Neděláme z toho vědu, každý zápas je jiný. Hráčům jsme říkali, ať hlavně hrají zodpovědně do obrany a zkusí se prosadit z brejků.“

Na ČEZ Stadionu s kapacitou 6000 míst se očekává rekordní návštěva v sezoně. „Doufám, že nás fanoušci přijdou podpořit a my je nezklameme,“ vzkazuje Procházka. Do Chomutova se tradičně chystá i ústecká enkláva fans.

Je mnoho otazníků, jedno je ale jisté už teď – někdo odejde z ledu poprvé v sezoně se svěšenou hlavou.

POHLED DENÍKU
Ústí v Chomutově vyhrálo všech pět posledních zápasů základní části. Lvi těžili z toho, že v utkání s minimálně srovnatelným soupeřem nebyli pod psychickým tlakem. Oni nemuseli, to domácí byli před svými fanoušky na tahu.

Ústečané se uchýlili k precizní defenzivě, a to jim svědčí. I dnes se budou chtít soustředit na obranu, tu mají nejlepší v lize, když jejich brankáři inkasují v průměru 1,1 gól na zápas. Chomutov má zase asi nejlepší mužstvo v soutěži a je v nebývalé formě. Kdy jindy než dnes by měl KLH zvítězit?

Lvi ale už mnohokrát ukázali, že právě tyhle zápasy jim sedí…