Byl to právě gólman Dušan Salfický, který svými jistými zákroky položil základní kámen k úspěchu v prvních dvou bitvách s Chomutovem ve finále první ligy.

„Měl začít Zdenda (Orct), ale okolnosti nás dovedly k tomu, že jsem nastoupil já,“ smál se poté.

Orct měl mít střevní problémy…
My jsme zdraví jako rybičky (smích).

Kdy jste se dozvěděl, že nastoupíte?
Až v den utkání.

Bylo to pro vás lepší? Aspoň jste nemusel být nervózní…
Mně je to úplně jednou. Řeknou běž, tak jdu (smích).

Mrzelo vás, že jste původně neměl důvěru trenérů?
To byl důsledek předešlých výkonů v sérii, tam nebylo o čem hovořit. Zdenda nás přetáhl přes Hradec a má fazónu, takže žádný trenér by neměnil. Byl jsem sám ze sebe zklamaný. Strašně mi pomohli kluci a Zdenda. Jedině gólman porozumí gólmanovi, takže trochu té psychologie. Dneska už to není o tom, kdo udělá lepší rozklek. Je to o hlavě. Když to máte v hlavě srovnané, tak je to půl práce.

Ve finále jste pustil zatím jen tři góly a všechno špatné jste napravil…
Dlouho jsem čekal na takové zápasy. Nechci říct, že to bylo před tím špatný, ale furt tomu něco chybělo. Teď jsem nadmíru spokojený. Ale bez mančaftu bych to nedokázal.

Chomutovští hráči si s vámi nevěděli rady, byli z vás zoufalí. Nesnažil se vás Duda něčím rozhodit?
Dudys tam trošičku měl něco na kluky. Ale to je jeho klasika, to by nebyl on. Musím říct, že jsem ani nečekal, že se ta série bude hrát tak fair play. I rozhodčí to zatím zvládají bravurně. Je to i díky oběma mužstvům, nejsou tam žádné záludnosti a hraje se férovej hokej. Pro nás je ta série ve všech směrech vynikající, zvláště když vedeme.

V play off jste na svém ledě ještě neprohráli. To je výhoda domácího prostředí tolik znát?
Samozřejmě to pomůže. Ale nedá se spoléhat na to, že když hrajeme doma, tak vyhrajeme. Je to super atmosféra pro finále, ale není to tak důležitý moment. Je to takový psychologický prvek pro hráče, že se doma cítí líp.

V Chomutově byste chtěli urvat alespoň jedno vítězství, co?
Kdo by nechtěl, bylo by to příjemný. Doma jsme oba zápasy vyhráli, stejně jako loni s Kometou, a teď to musíme potvrdit venku, aspoň tím jedním zápasem.

Už víte, kdo bude chytat ?
To se domluvíme s trenéry. Bude to překvapení pro soupeře (úsměv).

Chomutov má starou halu, navíc menší kluziště. Mají to tam gólmani složitější?
Letos jsem tam chytal jen jednou, ten poslední zápas, kdy Chomutov postavil béčko. Nevím, je to jiné prostředí a člověk si na to musí trošičku zvyknout. Ale vždycky je to o tom, co tomu dáte a jak k tomu přistoupíte. Mně připadá, že všechny zimáky jsou stejný. Puk lítá rychle, brána stejná… Prostě si to člověk musí v hlavě srovnat, že se hraje jenom hokej a ne jestli je to doma nebo venku.

Chomutov na vás určitě vlétne a bude důležité přežít ten úvodní nápor…
Když budeme hrát takhle, tak bychom ho měli přežít. Nesmíme od ničeho ustupovat, nic měnit. Oni měli v prvním utkání nástup, vstoupili do něj jakoby líp, ale co bude u nich, uvidíme. Zas tak vabank nebudou moct hrát.