"Rozhodoval jsem se dlouho, že brusle pověsím na hřebík. A teď jsem si řekl, že ten správný čas nastal," řekl Jan Čaloun, člen zlaté české generace z konce minulého století, hrdina z olympijských her v Naganu.

"Prostě jsem vycítil, že v sobě nemám takovou chuť hrát. Přemýšlel jsem nad tím pět měsíců. Na bruslích jsem od čtyř let, profesionální hokej jsem hrál dvacet let. Věděl jsem, že to přijde, takže jsem to nenatahoval," řekl 37letý útočník Lidovým novinám.

Ještě po ukončení předchozí sezony, kterou předčasně ukončil v únoru v prvoligovém Vrchlabí, uvažoval o angažmá v Itálii. "V létě jsem si ale řekl, že skončím, nezlákala mě ani nabídka druholigového Mostu," řekl pro agenturu ČTK.

Člen zlatého týmu z olympiády v Naganu 1998 a mistr světa z roku 1999 byl naposledy hráčem Ústí nad Labem, kam se vrátil v roce 2007 po postupu Ústí do extraligy. Nejvyšší domácí soutěž hrál i za Pardubice a Litvínov, ve kterém vstoupil do velkého hokeje a v roce 1990 debutoval v extralize.

V letech 1994 až 2004 působil Čaloun v zahraničí. V zámoří sporadicky hrál NHL za San Jose a Columbus, převážně ale nastupoval na farmách v nižší soutěžích. Úspěšnější byl ve finské lize, kde třikrát vyhrál kanadské bodování, s IFK Helsinky získal v roce 1998 titul a hrál i za Blues Espoo. Krátce působil i v Čerepovci a Novosibirsku, než v roce 2005 zamířil zpět do Litvínova.

V NHL odehrál Čaloun 24 zápasů a připsal si 14 bodů za osm branek a šest asistencí. V nižší AHL za Kansas City a Kentucky nastřílel v 66 duelech 43 bodů a přidal stejný počet přihrávek.

Ve Finsku zářil a v sezonách 1998/99 a 2002/03 vyhrál kanadské bodování a celkem v SM-Liize zaznamenal v 298 utkáních zaznamenal 375 bodů za 145 tref a 230 asistencí. V české extralize za Litvínov, Pardubice a Ústí nad Labem nasbíral v 364 utkáních 350 bodů za 217 gólů a 131 přihrávek.

V české reprezentaci nastoupil Čaloun v 64 zápasech a vstřelil 20 branek. Po Josefu Beránkovi, Jiřím Šlégrovi, Robertu Reichlovi a Milanu Hniličkovi je dalším olympijským vítězem z Nagana, který letos s aktivní hokejovou kariérou skončil. Nyní se věnuje práci mládeží v Ústí nad Labem.

Zpracoval Vlastimil Novotný s použitím podkladů ČTK

Z hokeje chci odejít v tichosti, svěřil se Čaloun

Ústí nad Labem – Jakoby se roztrhl pytel s vynikajícími hokejisty, kteří se rozhodli ukončit své dlouhé a úspěšné kariéry. V pondělí skončil olympijský vítěz a mistr světa, brankář a litoměřický rodák Milan Hnilička.

Ve středu oznámil, že věší brusle na hřebík ověnčený stejnými úspěchy jako má Hnilička i ústecký rodák a střelec Jan Čaloun. Po dvaceti letech strávených ve vrcholovém hokeji nyní končí a bude se věnovat jen svému zaměstnání – trénování hokejových přípravek Slovanu Ústí.

Ve svých 37 letech jste se rozhodl ukončit vaší bohatou hokejovou kariéru. Co vás k tomu vedlo?
Chtěl jsem ještě rok hrát, ale nepřišla žádná adekvátní nabídka, proto jsem se takto rozhodl.

Budete se tedy již naplno věnovat trénování mládeže na ústeckém zimním stadionu?
Ano. Vedu sedmáky a osmáky. S trénováním jsem začal už na konci minulé sezony a teď to bude pro mě priorita. Zároveň jsem kývl na prodloužení spolupráce s ústeckými hokejbalisty Elby. Pokud mi to práce dovolí, jsem s trenérem Cermanem dohodnutý, že pomůžu v zápasech. Dopoledne bych trénoval na zimáku a odpoledne bych hrál s klukama zápasy a chodil s nimi na tréninky.

V přípravkách trénujete i vašeho syna, dáváte mu rady jakožto od bývalého vynikajícího hokejisty?
Je to hráč jako každý jiný. Snažím se dávat rady všem. Pracuji s každým stejně.

Jak motivujete mladé kluky?
Musí především ten hokej milovat, pak nepotřebují žádnou motivaci. Já jsem také od prvního dne, kdy jsem skočil na led hokej miloval. Trénování dělám s láskou, pokud ty kluky do něčeho nutíte, je to špatně. Snažím se s nimi maximálně pracovat, dělat s nimi vše, co k hokeji patří.

Kdy můžeme čekat další „zlatou generaci“? Máte v přípravce talenty?
Řekl bych, že by se mělo hlavně věnovat práci s mládeží co nejvíc bývalých hokejistů, jako jsem já. Tito třináctiletí kluci jsou na začátku své kariéry. Pokud má hráč talent, tak se ho snažím rozvíjet.

Nedávno skončili i vaši spoluhráči (Reichel a Šlégr), se kterými jste začal hrát na začátku své kariéry v Litvínově. Nechystáte také nějaký rozlučkový zápas?
Určitě ne. Odejdu v tichosti. Přesně tak, jak jsem do federální ligy v sedmnácti letech přišel. Sice končím s kariérou, ale u hokeje jsem nadále zůstal jako trenér.

Dá se vůbec říct, které období ve vaší kariéře bylo nejúspěšnější?
Měl jsem dvě výborná období. První bylo, když jsem jako sedmnáctiletý kluk dal v první sezoně 26 branek a to druhé na konci 90. let. Zisk zlaté v Naganu, titul mistra světa. Dařilo se mi i ve Finsku. Pak jsem se vrátil do ČR, chtěl jsem získat titul mistra ligy. Ten jediný mi ve sbírce úspěchů chyběl. Jenže jsme s Pardubicemi ve finále prohráli se Spartou 2:4 na zápasy.

JAN ČALOUN

Narozen: 20. prosince 1972 v Ústí nad Labem

Draftován v roce 1992 San Jose Sharks ve 4. kole jako 75. hráč

Statistika v NHL: (San Jose Sharks a Columbus Blue Jackets): 24 utkání, 8 branek, 6 asistencí, 14 bodů.

Statistika v české nejvyšší soutěži: 324 utkání, 200 branek, 120 asistencí, 320 bodů.

Úspěchy: Česká liga: 1992/1993 nejlepší střelec české ligy (44 branek v dresu Litvínova), 2006/2007 stříbro s Pardubicemi, zahraniční soutěže: 1998 zlato ve finské lize, reprezentace: MS 1993 bronz a 1999 zlato ve Vídni, ZOH: 1998 zlato v Naganu

Co o něm říkají…

…Robert Reichel (bývalý spoluhráč z Litvínova a reprezentace): „Honza byl super hráč, který s námi vyhrál olympijské hry v Naganu. Já jsem s ním mluvil už před exhibicí v Litvínově a naznačoval mi, že chce skončit. Je nám všem kolem čtyřiceti let a věk se prostě nedá zastavit. Doufám jen, že všichni z té naší generace budou u hokeje pokračovat.“

…Petr Rosol (současný trenér Slovanu Ústí nad Labem): „Byl to špičkový hráč a ještě lepší střelec. Budu na něj v dobrém vzpomínat, i když on na mě asi ne, protože jsme měli loni spor. Žádná kariéra netrvá donekonečna.“

…Jiří Šlégr (bývalý spoluhráč): „Vycházeli jsme spolu dobře. Zapadl k nám do kolektivu a byl výborný střelec, měl úžasnou koncovku. Říkalo se, že umí dát branku i z kabiny.