To se ale logicky nelíbí účastníkům první hokejové ligy. „Z hlediska celého českého hokeje by to byl krok zpátky,“ nechal se slyšet generální manažer Ústeckých Lvů Robert Kysela.

Jaký je váš názor na plánované uzavření extraligové soutěže?
Uzavírání soutěže je z diváckého hlediska krokem zpátky. Myslím si, že u nás na to nejsou dobré podmínky. Naopak by mělo dojít k maximální otevřenosti soutěže v podobě široké baráže. Ideální v Evropě je podle mě švédský model, ve kterém je široká baráž šesti týmů.

Nedávno se spekulovalo o doplnění extraligy na šestnáct týmů. Tento model by se vám líbil?
Chomutov a Ústí jsou kluby, které dlouhodobě dokazují vysokou výkonnost a určitě by si zasloužily příležitost extraligu hrát. Na druhou stranu nikoho nenutím, aby extraligu rozšiřoval, byť je to jedna z možností. Každopádně by měla existovat možnost vybojovat si postup sportovní cestou. Nevím, proč by měla být extraliga striktně uzavřená nějakým direktivním rozhodnutím. Neříkám omezená licenčními podmínkami, to si umím představit, že by mohlo fungovat, ale rozhodně by nemělo soutěž hrát stůj co stůj pořád čtrnáct stejných týmů. To by byl krok zpátky z hlediska celého českého hokeje i z hlediska atraktivity jednotlivých zápasů extraligových týmů. Kluby, které budou finančně slabší budou soutěž hrát s dorostenci a diváci na to přestanou chodit.

Zástupci APK se hájí tím, že jim jde o ekonomickou situaci klubů. Neměly by ale v důsledku ztráty sponzorů ekonomické problémy naopak celky z první a druhé ligy?
Samozřejmě. Hokej v první a druhé lize by v tomto případě skončil a stal se zájmovou organizací. Ve finále by na tom utrpěl celý český hokej. Za ekonomickou situaci si každý klub zodpovídá sám. Není to tím, že za to může systém hokeje, za to může vedení jednotlivých klubů. Nikdo přece klubům nenařizuje, aby dával hráčům půlmilionové platy. Je to rozhodnutí každého vedení a majitelů klubu. Rozhodně se to nevyřeší uzavřením extraligy.

Kdyby se APK dohodla na uzavření extraligy, museli by to schválit delegáti volební konference ČSLH, kde má APK jen 14 hlasů z 60…
Na minulé konferenci jsem si dobře vyzkoušel, že extraligové kluby, které půjčují hráče klubům z nižších soutěží, umí zalobovat tak, aby ty kluby nižších soutěží hlasovaly s nimi. Nedělám si iluze, i když už to trochu zavání korupcí a netržním prostředí. Existují však antimonopolní zákony a jeden pokus o uzavření extraligy už ÚHOS shodil. Nevidím důvod, proč by to měl nyní někdo povolit.