Jeho příčina je trochu atypická, o to víc se možná jeho fanouškům zaryje do paměti. Pardubické Dynamo totiž postihla akutní střevní virová epidemie a klubový lékař vyhlásil několikadenní karanténu. Východočeši požádali o přeložení zápasu v Karlových Varech, to však jejich soupeř odmítl a Pardubice tak musely nasadit k zápasu kompletní juniorský tým, jenž měl navíc odehrát derby v Hradci Králové, a za nějž od loňské sezóny nastupuje i Costa.

"Jeho přestup byl čistě z výkonnostních důvodů, zdejší kluky převyšoval, takže už loni dostal několik nabídek z juniorské extraligy včetně Pardubic, či Kladna," uvedl sportovní ředitel ústeckého Slovanu Vladimír Evan, který byl jako bývalý Kladeňák kontaktován tamním vedením. "Kale si ale nakonec zvolil Pardubice," dodal s tím, že se zatím jedná o hostování mladíka, který v Ústí bydlel u místní hokejové legendy Jana Čalouna.

To mohlo teoreticky skončit návratem do Ústí po loňské sezóně, kdy zdejší junioři vyhráli I. ligu a vybojovali si právo na účast v extralize, Český svaz ledního hokeje ale nakonec rozhodl o tom, že nejvyšší soutěž budou hrát pouze kluby se statutem Hokejové akademie, kterou Slovan nemá.

Debut ale Costovi příliš nevyšel, pardubická juniorka logicky nestačila na karlovarské áčko a prohrála vysoko 0:8.

JAK JE TO S JUNIORSKOU EXTRALIGOU?
Český svaz ledního hokeje se rozhodl pro "fintu", kdy sice extraligu juniorů ponechal v platnosti, ale až jako druhou nejvyšší soutěž. Tou první měla být Juniorská liga akademií. Oproti původní extraligové squadře z ní vypadly sestoupivší Hlavíčkův Brod a Žďár, vyřazen měl být také Salcburk, jenž nemá sportovní akademii, má ale se svazem podepsanou platnou smlouvu. Akademii nemá ani Olomouc, ta ale dostala od svazu výjimku, jelikož její mužstvo dospělých hraje extraligu. Škrty se tak týkaly pouze Přerova, Vsetína a Havířova, které jsou rovněž bez akademie, tyto kluby se ale odmítly vzdát a daly celou věc k soudu. Ten dal nakonec postiženým za pravdu a na začátku září zastavil start Juniorské ligy akademií. Český svaz toto pravidlo obešel vytvořením nové soutěže, která nese název O Pohár DHL. Celá věc je o to absurdnější, že letos se v České republice bude konat MS juniorů.

Složení soutěží pro letošní ročník:
Juniorská liga akademií:
Třinec, Sparta Praha, Plzeň, Chomutov, Liberec, Vítkovice, Slavia Praha, Pardubice, Litvínov, Kometa Brno, Karlovy Vary, Zlín, České Budějovice, Mountfield Hradec Králové, Mladá Boleslav, Kladno, Olomouc, Jihlava, Salcburk
Extraliga juniorů:
Vsetín, Havířov, Přerov, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Ústí nad Labem, Písek, Warriors Brno, Litomyšl, Pardubice B, Šumperk, Kralupy nad Vltavou, Poruba, Kobra Praha