Ústecký hokej trápí dluhy. Ty se v poslední době zřejmě podařilo zčásti umořit za pomoci vydání nové emise akcií. To ale ihned u některých lidí vyvolalo obavy, aby se představenstvo nepokusilo na zbytek dluhů vzít bankovní úvěr.

Z nahlédnutí do obchodního rejstříku lze totiž zjistit, že akciovka HC Slovan Ústečtí Lvi původních 1290 akcií o jmenovité hodnotě 10 tisíc korun navýšila o 413 na 1744. Zároveň tím i navýšila základní jmění o 4,13 milionu korun.

Velcí akcionářiSpolečnost Svarog: 519 akcií
Via Chem Group: 487 akcií
Jan Zykmund: 300 akcií
Firma LH Profi: 170 akcií
Ústí nad Labem: 134 akcií

Podle Jiřího Uhmana, ekonoma z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP), vydání nové emise akcií jednak zvýší základní jmění společnosti, jednak zvyšuje šanci právě na získání úvěru. „Sníží tak vlastně ukazatel zadluženosti, a tím prokáží svou stabilitu i důvěryhodnost."

Stejně tak ale mohou získat dalšího investora právě prodejem nových akcií, a tak získat další kapitál důležitý pro fungování společnosti. Nevýhodou ale je, že nové akcie naředí dosavadní vlastnické podíly společníků, tedy stávajících majitelů akcií.

„Čím více akcií vlastníte, tím větší máte podíl ve společnosti, a zároveň také více vlivu na dění ve společnosti," dodal Uhman.

Předseda představenstva HC Slovan Josef Vejlupek k tomu vysvětlil, že letos jednáními s akcionáři zajistil snížení dluhů o 9 milionů korun.

„Zbývá dluh v řádech jednotek milionů korun," informoval Vejlupek. „Ale bankovní úvěr si na to brát nebudeme, myslím, že to nebude potřeba. Před pěti lety se Slovan potýkal s dluhy čtyřikrát, pětkrát většími," dodal s tím, že klub teď bude muset konečně začít pořádně hospodařit.

Dobře informovaný zdroj, blízký ústeckému hokeji, který si ale přál zůstat v anonymitě, vysvětlil, že jeden čas dlužil klub i dodavatelům. V současnosti ale prý asi nejvíc peněz dluží hráčům, trenérům, ostatním zaměstnancům a také akcionářům.

„Situace v klubu mě znechutila. V současnosti Slovan velmi těžce shání někoho, kdo by pomohl, nebo nové partnery," myslí si zdroj. „Dnes všechny problémy svádí na bývalé vedení. Přitom někteří lidé, kteří jsou teď ve vedení, v něm seděli i předtím a neudělali vůbec nic."