Zkušený útočník Pavel Patera s díkem odmítl nabídku ústeckého Slovanu a po více než osmi stovkách zápasů v extralize ukončil svou bohatou kariéru. Během ní vyhrál olympijské zlato, čtyři tituly mistra světa, tři tituly ve třech zemích a také si zahrál ve slavné NHL. Více o ukončení kariéry Pavla Patery čtěte zde: Pavel Patera do Ústí nejde, ukončil kariéru

Jeden sen se ale 43letému hokejistovi nikdy nesplnil. „Jako dítě jsem si nepředstavoval, že bych jednou mohl vyhrát olympiádu nebo mistrovství světa. Můj sen byl vyhrát s Kladnem titul a to se mi nepovedlo. Ale asi nejde vyhrát všechno," říká loučící se legenda českého hokeje.

Pavle, jak těžké bylo rozhodnutí o ukončení kariéry?
Samozřejmě to bylo těžké, člověk to dělá celý život a nejradši by hrál pořád. Věk se ale nedá zastavit. Samozřejmě bych si na to ještě troufl, ale rodina dostala přednost.

Měl jste nabídku z Ústí, proč to nakonec nedopadlo?
S Vláďou Evanem jsme byli na všem domluvení, vůbec nešlo o podmínky smlouvy nebo tak něco. Říkal jsem, že vůbec nevím, jestli budu ještě pokračovat, ať mi dají čas do začátku června a pak se uvidí. Oni to respektovali a já zvážil všechna pro a proti a rozhodl se nepokračovat. Nabídky z Ústí si ale strašně moc vážím, kluci dělali vše pro to, abych k nim přišel. Rodinné tlaky ale byly silnější (smích).

Nepřesvědčilo vás ani to, že v klubu působí vaši kamarádi Jan Čaloun a Kladeňáci Vladimír Evan s Miroslavem Machem?
Strašně mě to lákalo, ty kluky dobře znám. Máme mezi sebou velmi dobré kamarádské vztahy. Jenže být denně dvě a půl hodiny v autě, to už tak lákavé nebylo. To by šla rodina zase stranou…

Chcete se věnovat rodině, ale na hokej jistě nezanevřete…
To určitě ne, vždyť já jsem do hokeje blázen (smích). Těším se, že ho budu sledovat z jiné pozice. Budu chodit fandit synovi, který hraje za PZ Kladno i dcerám, které hrají tenis. Teď toho času bude více, těším se, že si to užiju.

Uvažujete o tom, že byste do budoucna hokej trénoval?
Budu si dělat trenérskou licenci a pak se uvidí, jestli o mě bude zájem. Rád bych zůstal u hokeje, ale to nezáleží jen na mně. Mám sice hodně kamarádů, ale člověk také musí něco umět. Uvidíme, jestli v tom budu dobrý nebo ne.