„Bez Jardy to bude složité, ale máme v týmu zkušené hráče a věřím, že se s tím popasují," říká trenér Severočechů Miroslav Mach.

Jaké konkrétní zranění Roubíka trápí a jak dlouho bude mimo hru?

Podle doktorů pět až šest týdnů. Má utržený vaz v rameni. Bude to pro nás citelné oslabení, Jarda bude chybět v přesilovkách, navíc si na něj soupeři dávali pozor a otevírali tím prostor pro další hráče. Neříkám, že bez něj budeme poloviční, ale je to velká ztráta.

Vraťme se ještě k posledním dvěma zápasům. Ve Frýdku-Místku jste vedli 6:3 po dvou třetinách a prohráli 6:7. Zažil jste někdy takový obrat?

Zažil jsem, že jsme otočili zápas s Kladnem z 0:4, ale takhle naopak, to jsem jako trenér nezažil. Spadlo jim tam úplně všechno, ale na to se nechceme vymlouvat. Prostě jsme špatně bránili. Měli jsme to hrát úplně jinak, třeba i za cenu třiceti zakázaných uvolnění. Valilo se to na nás jako lavina.

V Litoměřicích jste pak ztratili nadějný náskok podruhé…

V první třetině jsme byli jasně lepší, nechyběl nám pohyb a zaslouženě jsme vedli 4:2. Od druhé třetiny už ale bylo na ledě jen jedno mužstvo, my jsme z toho úplně vypadli. Nebránili jsme a dělali hrubé chyby. O přestávce jsme přitom apelovali na hráče, aby se nám nestalo to stejné, co ve Frýdku. A pak přijdeme na led a všechno se nám zhroutí jako domeček z karet. Hráčům už jsme vysvětlili, že jednou se to stát může, ale dvakrát za sebou prostě ne.

Luxusní náskok jste ztratili dvakrát za sebou. Jak budete situaci řešit?

Musíme se na to zaměřit, už jsme měli s hráči video a všechny chyby jim ukázali. Musíme se vrátit ke svému stylu hry z přípravy, kde nás zdobila parádní obrana po celém hřišti. Obranu středního pásma nám chválili i trenéři soupeřů, ale teď je to průchoďák.

Máte suverénně nejproduktivnější útok v soutěži, ale také jednu z nejhorších obran. Takhle to asi nepůjde, souhlasíte?

Rozhodně. Musíme vyhrávat na dva až tři vstřelené góly. Je hezké, že jsme produktivní, ale dostat dvanáct gólů za dva zápasy je prostě ostuda. Nemůžeme hrát hurá hokej, takhle to prostě nejde. Něco jiného by bylo, kdybychom soupeře přestříleli a vyhrávali 7:5. Jenže my ty zápasy prohráváme a to je špatně.

Asi vás mrzí i fakt, že nebýt kolapsu ve Frýdku, mohli jste být první v tabulce…

To už bychom asi byli moc na švestce (smích). Teď jsme si sedli zpátky na zadek a budeme se muset vrátit k poctivé obraně. Mrzí nás ale, že jsme z těch zápasů nevybojovali nějaké body. Neříkám tři, ale třeba alespoň jeden. Mohli jsme být teď v tabulce nahoře a v klidu.

Zápasy ztrácíte ve druhých polovinách, nemůže za to špatná kondice hráčů?

To určitě ne, spíše to je psychikou, dostaneme gól, kluci jsou pod tlakem a sesypou se. A asi na ně dolehlo i zranění Jardy Roubíka. Přece jen je to lídr, který měl dávat góly a teď nám na ledě moc chybí.

V dalších zápasech vás čekají moravské týmy, nejprve doma Přerov (sobota 17.00) a poté cesta do Prostějova…

Čekají nás těžcí soupeři. Přerov musíme porazit za tři body, tam si nic jiného nepřipouštíme. V Prostějově to bude těžké, mají ambice a vyhlašují, že chtějí do baráže. Nám se u nich ale loni dařilo a věřím, že nějaký bodík přivezeme.